Volkswagen’den ekonomik otomobil

 

Volkswagen, "low cost" otomobil üretimi yolunda

Alman devi Volkswagen; Renault’un Dacia’sına, Nissan’ın Datsun’una rakip olacak yeni düşük maliyetli otomobil üretebileceğini açıkladı.

Şirket adına açıklama yapan Volkswagen’den Geliştirme Müdürü Ulrich Hackenberg, Çin’de böyle bir üretime başlayacaklarının sinyallerini verdi.

2012 yılında Çin’de 3 milyondan fazla orta bütçeli otomobilin satıldığını belirten Hackenberg, Reuters’a verdiği demeçte, “proje onaylanırsa bu segmente olan talebe karşılık verebilmek için iki Çinli ortağımızla birlikte çalışmalara başlayacağız.” dedi.

Geçtiğimiz ekim ayında şirket yine bu konuyla ilgili bir açıklamada bulunmuştu. Böyle bir proje gerçekleşirse otomobillerin 5 bin ila 10 bin euroluk başlangıç fiyatlarına sahip olacağını o zamanlar da belirten VW, yeni otomobillerin özellikle Brezilya, Çin, Rusya ve Hindistan’da çok hız bir şekilde büyüyeceğini öngörüyor. VW şimdilik Avrupa’nın böyle otomobillere ihtiyacı olup olmadığı konusunda kararsız ancak bu, otomobillerin Avrupa pazarına girmeyeceği anlamına gelmiyor.

İlk kez girecekleri segmentte yatırımınlarını düşük tutacaklarının altını çizen Hackenberg, sıfırdan bir marka üretmenin masraflarına girmeyerek varolanların mekaniklerini kullanacaklarının da altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz