Volkswagen’den büyük temizlik

30 bin Volkswagen çalışanı için son 5 yıl başladı.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen  ve işçi sendikaları, yaşanan emisyon skandalının ardından 2021 yılına kadar 30,000 kişinin işten çıkarılması konusunda görüş birliğine vardı. Volkswagen’den büyük temizlik.

Bu karar, şirketin kârlılığını artırmak ve üretimi elektrikli ve sürücüsüz araçların geliştirilmesine kaydırma planları çerçevesinde alındı.

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi, maliyetlerin yüksek olduğu Almanya operasyonunda maliyetleri azaltmaya çalışıyor. Öte yandan da dizel emisyonu skandalından doğan giderlerini karşılayabilmek için, milyarlarca euroya ihtiyaç duyuyor. 

Reuters’a bilgi veren bir kaynak, sendikalarla  varılan anlaşmanın VW markası üzerinden yıllık 3.7 milyar euro (3.9 milyar dolar) tasarruf sağlayacağını ve yalnızca Almanya’da 23,000 kişinin işten çıkarılacağını söyledi. 

Dünya genelinde 610,076 çalışanı bulunan VW Group konu hakkında yorum yapmadı. 

Tarafların Haziran ayından bu yana üzerinde çalıştığı anlaşma, VW’nin bu yıl yüzde 2 olması beklenen faaliyet kârını artırmayı hedefliyor. 

Sendika liderleri, yönetim tarafından yeni istihdam yaratılacağı ve elektrikli araçlara, başta Almanya’daki fabrikalarda yatırım yapılacağı sözü üzerine işten çıkarmaları kabul etti. 

Kaynak, bir yandan geleneksel istihdamda azalmaya giderken, bir yandan da elektrikli arabalara yatırımlar üzerinden 9,000 kişilik yeni istihdam yaratılacağını söyledi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz