Volkswagen’de mutlu sona doğru

Alman otomotiv devi Volkswagen’in en büyük ana tesisi Wolfburgh’da başlayıp, son durumda 6 tesiste üretimin durmasına yol açan tedarikçi sorunu çözülüyor.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre “Otomotiv imalatçısı Volkswagen, Almanya’daki tesislerinin yarısından fazlasında üretimi olumsuz etkileyen anlaşmazlığın çözümü için iki tedarikçisiyle uzlaştı.”

VW iki tedarikçinin ana şirketi olan Prevent DEV ile 20 saat süren görüşmeler sonunda görüş ayrılıklarının giderildiğini belirtti.

Analistler, yaşanan sorunun diğer tedarikçilere de zarar verecek boyuta gelebileceği uyarısında bulunurken, VW’ye yakın kaynaklar sorunun 1 haftalık olduğunu, bugünkü üretim durmasının 6 hafta sonrayı etkilediğini, anlaşma halinde aradaki hafta sonu mesaileriyle 1 haftalık açığın kapanabileceğini dile getiriyorlar.

Tedarikçi şirketlerden CarTrim araç koltukları üretiyor. ES Automobilguss ise vites kutularının yapımında kullanılan demir parçaları imal eden bir şirket.

İki şirket, Volkwagen’in aralarındaki sözleşmeyi iptal etmesi nedeniyle 10 milyonlarca euroya varan zarara uğradıklarını iddia ediyor ve bunun tazmin edilmesini istiyor.

Anlaşmazlık yüzünden VW Almanya’daki 10 tesisinden, en çok satılan modellerden Golf ve Passat’ın üretildiği ve motor, vites kutuları ve emisyon sistemlerinin montajının yapıldığı altısında dünden itibaren üretimi durdurmuştu.
Bu karardan yaklaşık 28,000 işçi etkileniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz