Alman otomobil devlerine 875 milyon euroluk emisyon cezası

volkswagen ve bmw

2015 yılında ortaya çıkan dieselgate skandalı ile emisyondan dili yanan Volkswagen’e bir emisyon cezası daha geldi ve bu sefer Volkswagen tek başına değil. Volkswagen, BMW ve Daimler’in içerisinde yer aldığı ’emisyon karteli’ne yaklaşık 875 milyon 189 bin euro para cezası kesildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, temiz emisyon teknolojisinin yayılmasını önlemek için iş birliği yaparak; AB’nin tekelcilik karşıtı kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Volkswagen ve BMW’ye yaklaşık 875 milyon 189 bin euro para cezası verildiğini bildirdi.

Reuters’te yer alan AB Komisyonu’nun açıklama kararına göre; Anlaşmaya göre Volkswagen 502 milyon euro, BMW ise 373 milyon euro ceza ödeyecek.

Daimler Kurtuldu, Volkswagen Köşeye Sıkıştı

Araç emisyon testlerinde hile yapmak için tasarlanan yazılımla ilgili ‘Dieselgate’ skandalı olarak adlandırılan olaydan ayrı olan ’emisyon karteli’ davasında daha önce Daimler de bulunuyordu. Ancak yapılan açıklamada; Daimler’in tekel girişiminin bir parçası olmasına rağmen, grubun varlığını ifşa etmesi nedeniyle 727 milyon avroluk para cezasından kurtulduğu belirtildi.

Açıklamada, VW Grubu’nun bir parçası Audi ve Porsche dahil; tüm şirketlerin kartel kapsamında olduklarını kabul ettikleri ve konuyu çözüme kavuşturmayı kabul ettikleri hatırlatıldı.

Avrupa Birliği antitröst başkanı Margrethe Vestager Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında, söz konusu otomobil şirketlerinin 2006 ve 2014’te egzoz emisyonlarının temizliğini kasıtlı olarak sınırladığı, daha temiz teknolojilerin piyasaya sürülmesini geciktirmek için gizli anlaşma yaptığını söyledi.

Ayrıca, Volkswagen’in dizel emisyon skandalıyla ilgili şimdiye kadar 32 milyar avrodan fazla ceza ve tazminat ödemek zorunda kaldığı hatırlatılan açıklamada; komisyonun son kararıyla yasal zeminde yeni bir çığır açtığı, Volkswagen ve BMW tarafından ilk kez yapılan teknik iş birliğinin tekelcilik karşıtı kurallara ihlal olarak değerlendirildiği de ifadeler arasına eklendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz