Ve Volkswagen Turkey Otomotiv San ve Tic AŞ kuruldu

Bir süredir gündemde olan Volkswagen Türkiye yatırımı konusunda bir adım daha atıldı. Manisa’da Volkswagen adına şirket kurulumu ticaret sicil gazetesinde yayınlandı. Şirketin adı Volkswagen Turkey Otomotiv San ve Tic AŞ oldu. Şirketin kuruluş sermayesi 943,5 milyon TL oldu.

Toplamda 300 bin kapasiteli olması beklenen ve Volkswagen, Skoda ve Seat markaları için üretim yapacağı iddia edilen fabrika yatırım kararının haftaya açıklanabileceği belirtiliyor.

Öte yandan Alman basını Türkiye tarafının yıllık 40 bin satış garantisi sağladığı, üretimin yüzde 80 oranında da ihracata odaklanacağı ifade ediliyor.

Bu sözlerin gerçekliği ve yatırımın ne olacağı Volkswagen Turkey Otomotiv San ve Tic AŞ kuruluşundan sonraki süreçte görülecek. Yeni bir ekibin kurulması, işçiden mühendise işe alımlar yeni bir yatırımın ilkbahar havasını getirebilecek.

Türkiye en son sıfırdan yatırımı 1997  yılında Honda ve Hyundai fabrikaları yatırımları ile almış, 2001, 2014 yılında Ford Otosan Gölcük ve Yeniköy fabrika yatırımları ile diğer fabrikalarda kapasite artışı yatırımları almıştı. VW yatırımı tamamlanması halinde 22 yıl sonra gelen ilk otomotiv yatırımı olacak.

VW’nin Türkiye yatırımının anlamı

Almanya merkezli Volkswagen AG’nin Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan kuruluş ilanı yatırımın artık tartışmaya yer bırakmayacak kadar Türkiye’de gerçekleşeceğini ilan ediyor. Türkiye’de üretime yönelik fabrika yatırımı için 1 milyar liraya yakın sermayeyle kurulan şirketin hızla inşaata başlayacağı tahmin ediliyor. Yılların Volkswagen deneyimiyle üretim prosesini hızla hayata geçirmeleri sürpriz olmaz.

Konuyla ilgili isimler, yapılacak bu yatırımın önümüzdeki 10 yıl için Avrupa’daki en büyük yatırım olacağını söylüyorlar. Bunun nedeni de elektrikli araç üretiminin giderek yaygınlaşması olarak belirtiliyor. Konvansiyonel motorlu bir aracın üretimine göre daha hızlı üretim içerecek hibrit ve elektrikli araçlar için mevcut kapasiteler fazla bile gelecek.

Yine analistlere göre Volkswagen’in yatırım için Türkiye’yi seçmesi, üretilecek araçların Rusya, Orta Doğu gibi euro normlarının Avrupa’ya göre daha “esnek” pazarlara yönelik olacağı anlamına geliyor. VW Grubu, Avrupa normlarına uygun elektrikli araçları Almanya’da üretecek.

 

Türkiye otomobil satışları Eylül 2019: Pazar 42 bin oldu

Yamaha XMAX 125 test sürüşü; dinamik gövde, verimli motor

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz