Volkswagen Skandalı’nın en büyük faturası kesildi

Volkswagen Skandalı faturası 14.7 milyar dolar

Geçen yıla damgasını vuran olaylardan biri olan Volkswagen Skandalı’nın bedeli belli oldu. Dizel motora sahip modellerinin emisyon değerlerini aşağı çekmek için yanıltıcı bir yazılım kullandığı ortaya çıkan Volkswagen için Amerika Birleşik Devletleri’nde bir mahkeme şimdiye kadar yapılan en yüksek fiyatlı anlaşmalardan birini onayladı. Şirketin Kaliforniya eyalet düzenleyici kurumları ve Amerikan federal ile 475 bin kusurlu araç sahibinin uzlaşmasını sağlayan anlaşmanın sonucu olarak Alman devinin 14.7 milyar dolar ödeyeceği açıklandı.

Kasım ayının ortalarından itibaren kusurlu araçlarını geri almaya başlayacak olan Volkswagen adına açıklama yapan Volkswagen CEO’su Matthias Müller, bir yıldır devam eden sorunun giderilmesi için önemli bir adımın atıldığını söyledi.

Ne olmuştu?

ABD Adalet Bakanlığı, Federal Ticaret Komisyonu, Kaliforniya eyaleti ve araç sahipleri, Eylül 2015 yılında yaptığı hileyi kabul eden Alman devi Volkswagen’e toplu dava açmıştı.

Araç sahiplerinin avukatlarına, bayilerine ve farklı eyaletlere de ödeme yapacak olan Volkswagen’in ödemesinin 16.5 milyar doları bulabileceği konuşuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz