Skandala rağmen rekor, VW yine dünya ikincisi

0
252

Volkswagen’in satışlarının önünde skandalı bile duramıyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Amerika’da talebin azaldığı Volkswagen Grubu, Çin ve Avrupa’daki yüksek talebin etkisiyle küresel satışlarını geçen yıl yüzde 3.8 artırmayı başardı. Aralarında Audi ve Porsche gibi lüks markalarında bulunduğu toplamda 12 Volkswagen Grubu markası yıl boyunca 10.3 milyon adetlik satışa imza atmayı başardı. Volkswagen satışları, yalnızca aralık ayında yüzde 12arttı ve grup, ayı 933 bin 300 adetlik satışla kapattı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Volkswagen CEO’su Matthias Mueller, ‘çok zorlu bir yılda’ istikrara kavuştuklarını söyledi. Mueller, 2017 yılını da başarı ile kapatmak için 60 yeni ya da yenilenmiş modeli yıl içinde ortaya çıkaracaklarının altını çizdi. Bu modellerin arasında; Volkswagen Polo ve Touareg, Skoda Yeti, Seat Ibiza, Porsche Cayenne, Audi A8 ve Bentley Continental GT gibi çok beklenen otomobiller yer alıyor.

Volkswagen emisyon skandalının bedeli

Eylül 2015’te patlayan dizel emisyon skandalının ardından başarılı devam eden Volkswagen satışları şirketin direnişinin en somut örneği olarak gösteriliyor.

Çin’de yüzde 12 artan grup satışları Avrupa’da ise yüzde 4 yükseldi.

Türkiye’de ise toplam satışlarda yılı lider kapatan Volkswagen, yıl boyunca ülkemizde 134 bin adet satışa imza attı.

2016’da Türkiye’de hangi marka kaç sattı?

Volkswagen, dünyanın en büyük otomobil üreticisi ünvanı için Toyota ile rekabet ediyor. Geçen ay, 2016 yılının sonu için öngörüsünü açıklayan Toyota, yılı 10.09 milyon adetlik satışla kapatacaklarını söylemişti.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here