Yeni Polo: küçük ama güçlü motorlarla yola çıkacak

Henüz resmi tanıtımı yapılmayan araçları vizörlerine almaya bayılan uzman fotoğrafçıların objektifine fırsat vermeden resmi olarak olarak Polo’nun kamuflajlı bir videosunu yayınlayan Volkswagen, yeni modelini “casus fotoğrafçılardan” kaçıramadı.
Yeni Polo neredeyse kamuflajsız bir şekilde objektiflere yakalandı. İlk kez 1975 yılında tanıtılan ve altıncı defa yenilenen Polo’nun tasarımında yeni ön tampon ve yeni farlar dikkat çekiyor.
“W” formlu farlarla donatılan Polo’nun arkası artık eskisi gibi yuvarlak değil. Arkası biraz daha düzleştirilen hatchback otomobilin dış tasarımında bir devrim yaşanmadığını söyleyebiliriz.
Yeni Polo’yu bir önceki neslinden ayırabilmek için motorlarına, yeni teknolojilerine ve kabindeki detaylarına bakmak gerekiyor.
Volkswagen Polo’da mühendisler iç mekanı daha kaliteli hale getirmeye ve kabindeki yaşam alanını artırmaya odaklanmış.
Kuzeni Seat Ibiza gibi yeni nesil Volkswagen Polo da Volkswagen Grubu’nun MQB A0 platformunda yükseliyor. Aks aralığı 90 milimetre artırılarak 2.560 milimetreye çıkarılan yeni nesil Polo’da 1.0 litrelik üç silindirli motor güncellenerek, yeniden karşımıza çıkıyor.
1.0 litrelik motorun 65 hp, 75 hp ve 115 beygir güç üreten üç farklı versiyonu bulunuyor. Ayrıca, yeni 1.5 TSI motora sahip yeni nesil Polo, 150 beygir güç seçeneği de sunacak. Polo’nun 200 beygirlik GTI versiyonu da yeni nesille birlikte devam edecek.
Altı ileri manuel şanzımanın görev üstleneceği yeni nesil Polo da yedi ileri çift kavramalı DSG şanzıman yine seçenek listesinde yer alacak.
Gizlice çekilen fotoğraflarda aracı içinin henüz görünmediği yeni Polo’nun üretildiği MQB platformunda yükselecek olması bize bazı ipuçları veriyor.
Volkswagen Golf’te yer alan bazı teknolojiler büyük ihtimalle yeni Polo’da da kendine yer bulacak. Örneğin, Polo’nun bilgi-eğlence ekranının Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu olacağını söyleyebiliriz.
Ayrıca yeni nesil Polo’nun en üst donanım seviyesinde Audi modellerinde ve Volkswagen Passat’ta gördüğümüz dijital gösterge panelinin kullanılmaya başlanması mümkün.
Yeni Polo’nun Türkiye yollarına çıkış tarihi henüz belli değil. VW’nin bu yılki yeni model takviminde yer almıyor olması onun 2018 yılından önce ithal edimeyeceğinin ipucu olarak değerlendiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz