Volkswagen Golf üretimi için Cezayir’i seçti

Türkiye yıllardır Volkswagen yatırımını çekmek için çalışmalar yaparken, bir yatırımı daha başka ülkeye kaptırdı. 2013 yılında, 1 milyar euroluk ticari araç yatırımı için Polonya’yı tercih eden Volkswagen yeni yatırımı da Cezayir’e gitti. 

Volkswagen Golf üretimi için Cezayir’i seçti. Volkswagen Grubu, Cezayir’deki iş ortağı SOVAC Production SPA ile üretime başlayacağını açıkladı. İkili 2017’nin bahar aylarında başlayacağı üretim ile günde 100 adetten fazla otomobil üretecek.

Volkswagen’in 1 milyar euroluk yatırımı Polonya’ya gitti

Volkswagen Grubu ve SOVAC, Cezayir’in 220 kilometre batısındaki Relizane’de hem yeni Volkswagen Golf’ü, hem Seat Ibiza’yı, hem Skoda Octavia’yı hem de Volkswagen Caddy ticari aracı üretecek. Tüm bu modellerin Volkswagen Grubu’nun MQB platformunda yükseleceğinin de altını çizelim.

170 milyon dolarlık yatırım

Üretim için 170 milyon dolarlık yatırım yapan Volkswagen Grubu bu yatırımı Cezayir’deki araç satışlarının artırılması yönünde mantıklı bir adım olarak değerlendiriyor.

2001 yılına dayanan Volkswagen Grubu ve SOVAC’ın ortaklığının bir parçası olarak Alman devi, SOVAC aracılığı ile 2015 yılında 30 bin adetlik satışa ulaşmıştı.

Petrol kazanımlarındaki düşüşü telafi etmek, ağır ithalat faturasını azaltmak ve ekonomisini çeşitlendirmek için yatırımları artırmaya çalışan Cezayir’in Sanayi Bakanı Abdesselam Bouchouareb, Volkswagen’in yeni yatırımının ortamın iyileştiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Bouchouareb, ülke olarak asıl amaçlarının ithalatı azaltmak olduğunun da altını çizdi.

SOVAC CEO’su Mourad Oulmi de bu yatırımın Kuzey Afrika ülkelerindeki araçların maliyetini azaltacağını belirtti. Oulmi ayrıca, SOVAC’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde ihracata başlamayı hedeflediğini duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz