Volkswagen 43 yıldır GOLF oynuyor

Adını Kuzey Atlantik’te başlayarak, dünya iklimine yön veren sıcak su akıntısı GOLFSTORM’dan esinlenerek alan bir otomobilden söz ediyoruz. 1974 yılında başlayan Volkswagen Golf serüveni her geçen gün artan bir heyecanla yükselerek devam ediyor.

Yükselişin en önemli oyuncularından biri olan 306 beygirlik GOLF R versiyonu da fark yaratıyor. Yeni Golf, 4 çeker sistemiyle sınıfındaki rakiplerine de korku salıyor.

Makyajlı Golf’ün tüm yenilikleri

1974 yılına gelirken Ferdinand Porsche’nin tasarladığı “kaplumbağa”nın yerini alması planlanan Golf için, önden çekişli, su soğutmalı ve hatchback olması planlandı. Bu proje için 4 Alman otomotiv şirketi bir araya geldi. (AUDI-HORCH-DKW-WANDERER )

Hitler’in emriyle geliştirilen “Kaplumbağa’nın yerini alması için Golf düşünüldü.

Önden çekişli otomobiller konusunda tecrübeli olan Audi firmasının motorunun kullanıldığı Golf, 1980’li yıllardaki başarısıyla diğer markaların hedef tahtasına oturtup, örnek rakip aldığı bir odele dönüştü.

İşte 43 yıl öncesinden bugüne üretilen Volkswagen GOLF modelleri

Golf 1: 1974 – 1983

İlk VW Golf’ün ömrü 9 yıl sürmüştü.

Yollara inen ilk VW Golf, ItalDesign tasarım stüdyolarında Lotus Esprit ve Alfa Romeo Alfasud modellerini de tasarlayan efsane isim Giorgetto Giugiaro tarafından hazırlandı.

Golf ll: 1984 – 1992

İkinci nesil Golf, 1993 yılında yollara indi. Ömrü 8 yıl sürdü.

Yeni Golf artık daha büyüktü, turbo dizel ve 4 çeker seçenekleri de vardı. Hatta G60 denilen özel bir serisi bile üretildi. 1984 yılında Avrupa’nın en iyi üçüncü otomobili seçildi. Bir yıl sonra 1985 yılında Avrupa’da yılın otomobili VW GOLF oldu. Yerini giderek sağlamlaştıran GOLF için diğer bir çok rakibinde olmayan özel üretimler yapıldı.
GTI – Syncro – Rallye – Country – Citystrommer ve sadece 71 adet üretilen tamamen el yapımı ve VW Motorsports tarafından geliştirilen Limited versiyonları bunlardan bazıları olmuştu.

Golf III: 1991 – 1998

Üçüncü nesil VW Golf’ün doğumu için 1991 yılını beklemek gerekti. Bir yıl boyunca ikinci ve üçüncü nesil Golf modelleri birlikte satıldı.

Yeni Golf, Avrupa’da 1991 yılının Kasım ayında tanıtıldı. 1992 yılında Avrupa’da Yılın Otomobili Ödülü’nü kazandı. Üçüncü nesil olarak 1993 yılında Kuzey Amerika yolunu tuttu. Artık biraz daha büyümüştü. Golf II kadar agresif olamadı ama başarısı Golf II’nin sınırlarını aştı.

Golf IV: 1997 – 2003

Volkswagen Golf IV

1997 yılında tanıtılan dördüncü jenerasyon VW Golf aynı yıl, büyük sıçrama yaparak, Avrupa’da en çok satılan otomobil ünvanını ele geçirdi. 29 farklı motor ve çekiş sistemiyle piyasaya çıkan yeni VW Golf’te VR6 RSI adındaki 3200 cc hacimli 240 hp gibi döneminin en güçlü motorlarından biri de görev aldı.

Golf V: 2003 – 2009

5. nesil Golf için 2003 yılını beklemek gerekti.

2003 yılında asfalta inen ve ölçüleri biraz daha büyüyen Golf”ü Almanlar 2006 yılına kadar Amerika’ya göndermedi. Yeni nesli Golf’ün 16 farklı motor seçeneği bulunuyordu.

Golf VI: 2009 – 2012

6. nesil Golf, markanın Türk Tasarım Şefi Murat Günak’ın ardından göreve gelen Valter Da Silva’nın imzasını taşıyordu.

Daha önce Lamborghini – Bertone – Alfa Romeo – Audi – Seat ve VW‘nin diğer bazı modellerini de tasarlayan yeni dönem Tasarım Başkanı Walter de Silva tarafından 5. nesil Golf tabanı üzerine tasarlandı. 6 yıl gibi kısa bür sürede yenilenmesinin bir nedeni de 5. nesildeki Türk Tasarım Şefi Murat Günak’ın izlerini silmek olarak da değerlendirildi. Her ne kadar Günak 5. nesil Golf’ün sadece ön kısmına el attıysa da ön çizgilerin değişimi yeterli bulundu. Bağımsız çarpışma testleri kuruluşu Euro NCAP’ten güvenlikte yüksek notlar alarak, yılın en güvenli otomobili oldu.

Golf VII: 2012 – 2016

Yeni nesil Golf, güvenliğin yanı sıra rekabetçiliğiyle de fark yaratıyordu.

Yeni Golf’ün yeni platform kardeşleri oldu. Audi A3 – Seat Leon ve Skoda Octavia modelleri Golf ile aynı alt yapıyı paylaştılar. Biraz daha büyüyen Golf bir önceki versiyonundan 100 kg daha hafifletildi. 2013 yılında bir kez daha Avrupa’da Yılın Otomobili seçildi.

BONUS

VW GOLF Design Vision adı verilen 503 hp gücüne sahip ve 3,9 saniyede 0-100 hızlanmasını tamamlayabilen 3,4 milyon sterlin değerinde bir prototipi de geliştirildi. Fakat bu değerli otomobil satışa sunulmadı. 

Polo üzerine yoğunlaşan Volkswagen yarış takımı olarak Golf’e hiç rol vermedi. Golf’ün yollardaki ve satıştaki başarısı hiçbir zaman pistlere ve rallilere yansımadı.

503 beygirlik VW Golf bile geliştirildi ama satışa çıkarılmadı.

Makyajlı Golf’ün tüm yenilikleri

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here