Volkswagen Golf gerekirse iki, gerekirse 4 silindiri kullanıyor

 

 

 

Volkswagen Binek Araç, Aktif Silindir Yönetimi ‘ACT’ teknolojisine sahip yeni Golf 1,4 TSI 140 PS BlueMotion modelini Volkswagenseverlerin beğenisine sunuyor.

 

Aktif Silindir Yönetimi ‘ACT’, tek bir motorla iki farklı kullanım tarzı sunduğu belirtilen, düşük tüketimle yeterli performans ve her türlü güç ihtiyacına cevap veren yüksek performans tarzına hitap ediyor.

 

1,4 TSI 140 PS BlueMotion motor ve çift kavramalı şanzıman ‘DSG’ ile 100 km’de 4,7 lt yakıt tüketen yeni Golf, 61 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. 

 

Yeni Golf'un, kompakt sınıfta Aktif Silindir Yönetimi ‘ACT’ olarakisimlendirilen bir silindir deaktivasyon sisteminin 4 silindirli bir motorda kullanıldığı ilk seri üretim oldu.

 

Volkswagen’in tüm modellerinde ağırlıklı olarak kullandığı TSI benzinli motor teknolojisini temel alarak geliştirilen Aktif Silindir Yönetimi ‘ACT’, motor hacimlerindeki küçülmeyle birlikte sağlanan verim artışını ifade eden “downsizing” akımının en son ve teknolojik açıdan en ileri temsilcisi olarak tanımlanıyor

 

Sadece 7 ileri çift kavramalı DSG şanzımanla birlikte sunulan, 1,4 lt. hacimli, 4 silindirli ve silindir başına iki subaplı bu modern motor, bir egzoz turboşarjı ile güçlendirilerek maksimum 140 PS güç ve 250 Nm tork üretecek şekilde tasarlanmış.

 

Sürüş esnasında, sürat 130 km/s’nin altında, motor devri 1.250 d/d ila 4.000 d/d arasında ve 250 Nm’lik azami torkun 100 Nm’sinden daha azı talep edildiği sırada motor, 2 ve 3 numaralı silindirleri kapatarak 2 silindirli moda geçiyor. Bunun için, çok hızlı çalışan egzantrik mili kaydırıcıları kullanılıyor ve aynı anda 2 ve 3 numaralı silindire yönlendirilen yakıt enjeksiyonu ve ateşleme kesiliyor.

 

Tekrar ihtiyaç olması durumunda ise, sadece 11 ms içinde (krank milinin 1,5 turu yeterli) ilgili silindirler sarsıntısız ve hissedilmeden devreye giriyor. Son derece hızlı bir şekilde gerçekleşen bu işlem, tek bir motordan iki farklı kullanım tarzına hitap edebilen değişken bir karakter ortaya çıkarıyor. 

 

Start/Stop sistemi ve fren enerjisi geri kazanımı sistemleri bulunan 1,4 TSI ACT 140 PS BlueMotion Technology motor, 100 km’de 4,7 lt yakıt tüketimi vaat ediyor. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz