Volkswagen Avrupa’da vuruldu mu?

Avrupa’daki yeni otomobil satışları 2015 yılının son ayında da yükselmeye devam etti. Özellikle Ford, Renault ve PSA/Peugeot-Citroen’in bölgedeki başarılı satışlarıyla geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 16 artış gösterdi ve 1.16 milyon adedi buldu.

Emisyon skandalıyla 2015 yılına damga vuran Volkswagen Grubu’nun Avrupa’daki satışları ise son ayda yüzde 4.4 yükseldi. Grubun çatısı altındaki markalardan Seat’ın satışları yüzde 9.2, Porsche’nin satışları yüzde 12 düşerken; VW, Audi ve Skoda satışlarını sırasıyla yüzde 5.8, yüzde 8 ve yüzde 6.6 artırmayı başardı.

Avrupa’nın en fazla satan markası Volkswagen’in yılın son ayındaki pazar payı yüzde 22.5’e geriledi. Volkswagen markasının pazar payı ise bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 12.7 iken; yüzde 11.6 oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan IHS Automotive analisti Carlos da Silva, Volkswagen alıcılarının “bekle ve gör” tutumu içinde olduklarını söyledi.

Aralık ayında özellikle bünyesindeki low-cost marka Dacia’nın etkisiyle Renault Grubu’nun satışları yüzde 28 arttı. Ford’un satışları yüzde 24 yükselirken; Fransız üretici PSA’nın satışlarında yüzde 21’lik yükseliş yaşandı.

Ülkelerde son durum

Beş büyük Avrupa ülkesinin hepsinde yılın son ayı oldukça iyi geçti. İspanya’da yeni otomobil satışları yüzde 21 yükselirken; ülkeyi yüzde 19 ile İtalya ve yüzde 13 ile Fransa takip etti. Birleşik Krallık’ta yüzde 8.4’lük yükseliş yaşandı. Almanya’da ise satışlar yüzde 7.7 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz