Meksika depremi otomotivi de vurdu!

Meksika, 1985 yılında yaşadığı yıkıcı deprem felaketinin ardından, tam 32 yıl sonra, yine benzer bir yıkım yaşadı. 7.1 şiddetinde depremin yaşandığı Meksika‘da en az 225 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Meksika 32 yıl sonra yine bir depremle sarsıldı

Yüzlerce canın yitirildiği ülkede birçok bina da yerle bir oldu. Meksika‘da üretim yapan otomotiv devleri de depremden etkilendi. Beetle, Golf, Golf wagon, Jetta ve Tiguan modellerinin üretildiği Meksika‘nın Puebla şehrindeki Volkswagen fabrikasında üretime bir süreliğine ara verildi. VW, depremde az da olsa hasar gören fabrikasına, Tiguan üretimi için 1 milyar dolarlık yatırım yapmıştı.

7.1 şiddetindeki depremde bir Porsche kullanılmaz hale geldi

Nissan ise depremin ardından Cuernavaca‘daki üretim tesisini ve Mexico City‘deki genel merkezini boşaltma kararı aldı. Nissan, konu ile ilgili yayınladığı açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Meksika halkının yanındayız. Önceliğimiz çalışanlarımızın ve ailelerinin refahını sağlamak.”

Binlerce otomobil depremden zarar gördü

Depremden etkilenen bir diğer otomobil üreticisi ise Volkswagen kanatları altındaki Alman lüksü Audi oldu. Herhangi bir yaralanma ya da yapısal hasarın yaşanmadığı San Jose Chiapa‘deki Audi fabrikasında üretime çarşamba günü ara verildi. 5 bin kişiye istihdam sağlanan fabrika, bir yıl önce 1.3 milyar dolarlık yatırım ile açılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz