Üretim ve ihracatta Oyak Renault, Ford Otosan’a fark attı

 

Yılın bitmesine sayılı günler kala, 11 ayın rengi belli oldu.

Buna göre otomobil satışlarında tarihi rekora imza atmaya hazırlanan Türkiye otomotiv pazarı, hafif ticari araçlardaki küçelmenin etkisiyle toplam pazarda rekor kıramayacak.

Bu tabloda üretim 11 ayda 1 milyon 42 bin adeti buldu. Bu rakamın içinde otomobil üretimi nin payı 2012 yılı aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artarak 583 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

2013 yılı Ocak-Kasım döneminde üretim küçük kamyonda yüzde 50, minibüste yüzde 37, otobüste yüzde 33, midibüste yüzde 24 oranında arttı, büyük kamyonda yüzde 8, kamyonette ise yüzde 1 oranında azaldı.

TÜRKİYE OTOMOTİV ÜRETİMİ ((OCAK-KASIM 2013)

Kaynak: OSD

 

MARKALAR BAZINDA TÜRKİYE İHRACAT LİGİ

Bu arada 11 aylık ihracat rakamları da açıklanan veriler arasında. Ocak-Kasım arasında Türkiye'nin en büyük ihracatçı sektörü olan otomotiv, yıllık 20 milyan dolarlık hedefini neredeyse 11 ayda yakaladı. Bunun içinde kasım ayındaki 2 milyar doları aşan ihracatın payı da büyük oldu. Ki bu aylık rakam 2008 yılından bu yana yani son 5 yılın en yüksek rakamı oldu.

2013'DE HANGİ MARKA NE KADAR İHRACAT YAPTI?

OSD'nin açıkladığı verilere göre yeni Clio üretimine start veren Oyak Renault, bu yılın açık ara lideri durumunda. Bu liderliğin yıl monunda da değişmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz. Burada şunu belirtmemiz gerekir, adet bazında yüksek ihracat, TL veya döviz bazında en yüksek ihracat rakamı anlamına gelmiyor. Geçen yıl Ford Otosan, Oyak Renault'a göre daha az sayıda araç ihraç etmesine rağmen, ihraç ettiği araçların değerinin daha yüksek olmasından dolayı, ihracat şampiyonu olabilmişti.

Tabii bu yılki rakamlara bakıldığında zaradaki fark Renault üretiminden yana açılmış durumda. Geçen yılın 11 ayına göre ihracat adetini 43 bin adet artıran Oyak Renault'a karşın Ford Otosan'ın ihracatı 21 bin adet artmış.

Firmaların ihracatarına baktığımızda geçen yıl 12 ayda yakaladıkları adetleri bu yıl 11 ayda geçtikleri görülüyor. Yükseliş Toyota, Hyundai, Mercedes için de geçerli.

Bu firmalar 2012 yılı tamamında elde ettikleri ihracatı, bu yıl 11 ayda egale edebildiler.

Dİğer markalar ise genelde ortalama performanslarını korumuş durumda. Bir marka hariç.

Honda Türkiye, bu yıl ihracatta tam anlamıyla kilitlenmiş gürülüyor. 2012 yılı tamamında 8 bin adete yakın ihracata imza atan Honda Türkiye bu yılın 11 ayında sadece 1.820 adet ihracat gerçekleştirdi. Böylece ihracata yönelik yeni bir modele ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterdi. 

 

2013 YILINDA HANGİ MARKA NE KADAR ÜRETİM YAPTI?

İhracattaki rekabetin üretim yanında ise yine Renault ve Ford markaları öne çıkıyor. 11 ayda 266 bin adet araç üreten Ford OTosan birinci olarak yoluna devam ederken, Oyak Renault'nun üretimi 311 bin adeti geçmiş durumda. Üçüncü büyük üretici ise 225 bin adetle TOFAŞ oldu. BU markaları 91 bin adetle Toyota, 88 bin adetle Hyndai Assan izliyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz