Uber’e 2018 yaramadı, milyonlarca dolar zarar etti

Tesla’nın yıllardır zarar yazması artık kimseyi şaşırtmıyor. Zarar yazan şirketlerden biri de UBER. Haziran ayındaki seçimler öncesinde Türkiye’de büyük tartışmalara konu olan UBER, zarar ediyor. Akıllı telefonlardaki uygulama üzerinden ulaşım projesi olan UBER, zorunlu olmamasına rağmen üçer aylık dönemlerde bilanço açıklayarak, şeffaf bir mali iletişim politikasını tercih ediyor. UBER’in açıklanan son mali tablolarında zarardan kurtulmadığı görülüyor. UBER’in 2018 zararı belli oldu.

İstanbullu taksicilerin bir kısmı, siyah Mercedes Vito’ları gözüne kestirmişti.

Zarar 2017’ye göre azaldı ama

2017 yılının ikinci çeyreğinde 1.1 milyar dolar zarar bildiren UBER, bu yıl aynı dönemde FAVÖK zararı 891 milyon dolar olarak açıkladı. Tazminatlar gibi ödemeler dikkate alındığında net zarar 659 milyon dolar. Şirket yılın ilk çeyreğinde 577 milyon dolar zarar açıklamıştı. 2017 yılına göre zararını azaltsa da İkinci çeyrekte yüzde 15 gibi bir artış gösteren rakamlar, UBER’in içine bakmayı zorunlu kılıyor.

Analistler, UBER’deki zararın ana faaliyet konusunun dışındaki alanlarda yaptığı yatırımlardan kaynaklandığına dikkat çekiyorlar.  Bu yatırımlar arasında bir gıda ürünleri dağıtım lojistiği olan Uber Eats’e yapılan yatırımlar öne çıkıyor. Bir de elektrikli bisiklet paylaşım şirketi Jump’ın satın alınması ve bu alanda bir paylaşı ağı kurulmasına yönelik yatırımlar UBER’in zarar listesini uzattı. Uber’in, Jump için 200 milyon dolara yakın bir tutara imza attığı iddia ediliyor.

UBER 11 milyar dolarlık yatırım

Aslında UBER, ortaya çıktığı 2009 yılından b yana 11 milyar dolara ulaşan yatırımlara imza attı. Dolayısıyla 500-600 milyon dolarlık zarar rakamları UBER için hayati öneme sahip değil. Bloomberg Raporu’nda şirketin kasasında daha 7.3 milyar dolar nakit bulunduğu açıklanmıştı. Dolayısıyla gözyaşı yok. 2017 yılını toplamda 4,5 milyar dolar zararla kapatan şirket, halka açılma ile kendine yeni bir finansman kapısı açabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz