TWİNGO’cularla buluştuk

İdol otomobiller denince lükslerden en basitine bir çok model akla gelir. Bunlardan birinin de Renault Twingo olduğunu söylersek, şaşırmayın. Fiat 500, VW Beetle ve Mini gibi basit ama sağlam efsanelerden biri de Twingo.

Bu iki kapılı küçük otomobilin Türkiye’deki hayranları ve kullanıcılarının biraraya geldiği bir “Clup” var.

İçlerinde 11 günlüğünden yıllanmışına, İzmirlisinden İstanbullusuna kadın erkek, genç yaşlı bir çok Twingo severin yer aldığı bu kulübün İzmir buluşmasına OTOAJANDA.COM olarak katıldık.


Twingo City İzmir

Ülkemizde yer alan bir çok otomobil marka kulübü gibi Twingo severlerin de tüm Türkiyeyi kapsayan binlerce üyeleri olan bir kulübü var. 2006 yılında kurulan “Twingo Fan Club Türkiye”nin oluşumlarından sadece biri olan “Twingo City İzmir” üyeleri ile gerçekleştirdiğimiz buluşmada “Neden Twingo” Sorusunu sorduk ve bir kulüp olarak neler yaptıklarını konuştuk.

Twingo İzmir

Neden Twingo:

Kulüp üyelerine bu soruyu tek tek sorduğumuzda aslında temelde aynı cevabı aldık.

Yüksek fiyatlı olmasa da tasarım olarak diğer otomobillerden ayrılan bir görüntüsü ile halen daha farklı olan bir otomobil arayışına girdiklerinde kendilerini Twingo ile baş başa bulmuşlar. ( Beetle – kaplumbağa gibi )

Neden kaplumbağa değil de Twingo diye sorduğumuzda ise Twingo’nun özellikle şehir içi kullanımının çok kolay olduğunu, düşük yakıt tüketimi, ‘open air’ denilen tamamen açılan tavanı ve otomotivci veya tamirci olmayan kullanıcılar tarafından da tamir edilebilecek kadar kolay bir otomobil olması ile fark yarattığını söylediler.

Kartlamak:

Grubun sosyal medyalarının isimleri ve logolarının yer aldığı bir kartvizitleri var. Park halinde gördükleri Twingoların camlarına bu kartı bırakarak, her geçen gün üye sayılarını arttırıyorlar.

Sosyal Projeler:

2006’da kurulmuş ve 11 bine yakın üyesi olan grup, Kızılay kan merkezlerine gidip kan vermek, ağaç dikmek ve hayvan barınaklarına yardım etmek gibi bir çok sosyal girişimlerde de bulunuyor.

Twingo Buluşmasından kareler

Dayanışma:

Yıl ve km bazında artık yaşlanmaya başlayan Twingoların kendilerine has bazı kronik sorunları var. Bu ve diğer bozulan aksamları için tüm Türkiye’deki kullanıcılar ile bağlantı içerisindeler.

Aradıkları parçaları bulamadıklarında sosyal medya ve hatta telefon trafiği ile sadece birkaç dakika içinde temin edebiliyorlar.

Perde Takmak:

Artık kocaman bir aile olan bu oluşum, o anda kimin yardıma ihtiyacı varsa onun yanında oluyor. Hatta kulüp üyelerinden birinin evinde yaşadığı perde sorununa istinaden çok hızlı organize olup arkadaşlarının evine gidip perdelerin montajına kadar yardımcı oldukları bile oluyor.

Evlenme teklifi:

Üyeler zaman içinde birbirleriyle ailecek de görüşmeye başlıyor. Mesela, Twingo kullanıcılarından birinin kız arkadaşına evlenme teklifi bizce gerçekten çok ilginç ve yaratıcı olmuş.

Türkiyeden Kolombiya’ya:

Yaklaşık 50 araç ile çıkılan uzun şehirler arası turlar ve tatiller sosyal medyada çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Bunun en dikkat çekici örneklerinden biri Kolombiya’daki Twingo kulübünün ülkemizdeki etkinlik fotolarına ulaşıp kendi sayfalarında paylaşmaları ve “biz de böyle turlar yapmalıyız” yazısı ile yayınlamaları olmuş.

Twingo’yu “kesmek”:

Kulüp yöneticisi Serap Hanım’ın Twingosu üstü açılan openair versiyonundan değilmiş. Yaklaşık 50 araç ile çıktıkları bir tatilde kendisinin haberi olmadan arabasını alıp yanlarında getirdikleri teknik ekipmanlar ile Twingonun tavanını kesip üstü açılır versiyona dönüştüren üyeler, Serap Hanım’a güzel bir sürpriz yapmış.

Twiputer:

Bir Twingo kullanıcısı tarafından tamamen sıfırdan yaratılan bir teknoloji. Günümüz yeni nesil otomobillerinde yer alan yol bilgisayarı gibi. Bu cihaz; araç içi sıcaklığından arıza kodlarına ve anlık yakıt tüketimine kadar son model araçlardakini aratmayacak bir teknolojiye sahip. Bunun ortaya çıkış sebebi ise tamamen Twingo aşkı.

Twingo’nu satar mısın ?

Daha yeni ve güncel herhangi bir otomobil için Twingonuzu satarmısın sorusuna, çok net ve kesin bir dil ile ” Hayır ” cevabını aldık. Yeni veya başka bir otomobil almak istediklerinde veya aldıklarında Twingo’nun garajdaki yerinin hep sabit olacağını altı çizili şekilde belirttiler.

Sonuç olarak çok farklı meslek gruplarından birbirlerini hiç tanımayan ve hiç bir maddi beklenti olmadan bir araya gelen bu kulüp aslında Türkiye’deki bir çok otomobil kulübünün en temel ve ekonomik açıdan ulaşılabilir hali.

İzmir’de buluştular

Hazırlayan: Uğur Yumak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz