TürkTraktör bilanço: 6 ayda 608 milyon kâr etti

TürkTraktör bilanço-Aykut-Özüner
TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner.

Çip krizi, pandemi derken, 2021 yılının ilk yarısı geride kaldı. Türkiye otomotiv pazarı yıla iyi bir başlangıç yaparken, giderek, ivme yitirdi. Temmuz ayında satışlar, geçen yıla göre neredeyse yarı yarıya düştü. İhracat ise TL’nin halen yeterince değerli olmadığını gösterecek kadar iyi gidiyor. Otomotiv sanayinin cari fazlası birikmeye devam ediyor. Bu tabloda traktör de paya sahip. Türkiye otomotivinin ihracatçı güçlerinden TürkTraktör, 6 aylık bilanço açıkladı.

Şirket, 2021 yılının ilk yarısında üretimini yüzde 105, ihracatını ise yüzde 31 artırdığını duyurdu. 2021 yılının ilk yarısında tarımın artan stratejik önemine paralel büyüdüğü belirtilen TürkTraktör; toplam satış adedini yüzde 94 artırarak cirosunu 5 milyar 576 milyon TL’ye yükseltti.

Yılın ilk yarısında 25 bin 335 adet traktör üreten şirket, Türkiye’deki toplam traktör üretiminin de yaklaşık üçte ikisini gerçekleştirmiş oldu.

Türkiye traktör ihracatının yüzde 88’ini elinde bulunduran TürkTraktör’de ihracatın toplam ciro içindeki payı ise yüzde 30 olarak realize oldu.

TürkTraktör’ün faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırası ile yüzde 14,1 ve yüzde 15,5 olarak KAP’A bildirildi.

Tüm bu sonuçlarla birlikte TürkTraktör, yılın ilk yarısını 608 milyon TL net kârla tamamladı.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, belirsizliklerin devam ettiği 2021 yılının ilk yarısında üretim ve ihracatta yakalanan performansın temelinde, düşük maliyetli yüksek kalitede üretim yapmayı sürdürmelerini sağlayan Ar-Ge çalışmalarının yattığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz