Türkler izin vermeden tek bir Ford üretemiyor !

 

Türk otomotiv sektörü, son dönemde gerçekleştirdiği devrimle 'tereciye tere satar' hale geldi. Yıllar önce üretim için yurtdışına bağımlı olan Türk şirketler artık dünya devlerine kendi teknolojisini uygulamaya başladı. Bunun son örneği bataklıktan çıkan dev Ford Otosan'da yaşanıyor. Ford'un üreteceği 3 yeni modelin kaderi Türkiye'ye bağlı. Haziran ayında Valencia'da devreye girecek yeni Transit Connect, Brezilya'daki bantlardan inecek yeni Cargo kamyon ile Kansas'ta üretilmeye başlanacak markanın efsane ticari aracı Transit, Türk mühendislerin izni ile yollara çıkacak. Bir başka deyişle yeni modellerin düğmesine Türkiye basacak. 

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Türk otomotiv sektörünün çağ atladığını, Ar-Ge'ye verilen önem sayesinde yatırımların meyvelerini almaya başladıklarını söyledi. Ford Motor Company'nin 'ana fabrikası' unvanını aldıklarını belirten Yenigün, "Ford, yeni modellerin üretimini bize soruyor. Ticari araçların bantlardan inmesi için nihai onayı Ford Otosan mühendisleri veriyor" dedi.  

Yenigün, geldikleri son noktayı şöyle anlattı: 

"Ford'un ticari araç üretim merkeziyiz. En büyük 3 Ar-Ge merkezinden biri haline geldik. Mühendis sayımız 1.240 kişiye yükseldi. Tüm bu yatrımların meyvesini topluyoruz… Transit Connect'ten Transit'e birçok modeli Gölcük fabrikamız geliştirdi. Tüm bu araçların tasarım ve mühendislikleri Ford Otosan’ın Ar-Ge’sine ait. Bu araçların farklı ülkelerdeki üretim süreçlerine Ford Otosan dahil. Ford Otosan'ın mühendisleri araçlar üretilinceye kadar diğer fabrikalara yardımcı oluyor. Örneğin yeni Connect'in İspanya fabrikasında üretiminin son onayını biz vereceğiz. Bu yılın Haziran ayı gibi yeni Connetc Valencia tesisinde devreye girecek. Bu aracın üretime hazırlanmasını oraya gidecek arkadaşlarımız yapacak. 'One Ford' stratejisi içinde Brezilya ile birlikte ortak geliştirilen yeni Cargo 1846T kamyonun 'Üretim için hazırdır' izni mühendislerimiz tarafından gelecek. Bu yılın üçüncü çeyreğinde üretimine başlayacağımız yeni Transit önümüzdeki yılın sonuna doğru Amerika'da da devreye girecek. Ford Otosan mühendisleri Kansas fabrikasına giderek, düğmeye basacak. Otomotivin 'son ütücüsü' olduk diyebilirim." 

Gölcüklü Courier ABD yolcusu

Haydar Yenigün, Transit Connect üretiminin İspanya'ya kaydırılmasından dolayı ABD'ye yaptıkları ihracatın bu yıl sona ereceğini, boşluğu yeni modelleriyle doldurmak istediklerini söyledi. Yenigün, "ABD'ye geçen yıl 49 bin Connect gönderdik. Çok ciddi bir rakam. Ancak biz alternatif ülkelerle, bu boşluğu dolduracacağız. İhracat pazarlarımızın sayısı yeni modellerle 76'dan 113'e çıkacak. Tabii ABD'yi gözardı edemeyiz. Yeni ürünlerimiz Tourneo Custom ve Transit Custom ile Courier'yi ABD pazarına ihraç etmek için çalışıyoruz. Özellikle Connect'in yerini dolduracak Courier'in Kuzey Amerika'da başarılı olacağını düşünüyoruz" dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz