Otomotivde Türkiye’ye yeni yatırım nasıl gelecek?

0
TOFAŞ CEO'su Cengiz Eroldu

Otomotivde Türkiye’ye yeni yatırım nasıl gelecek?

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, yeni yatırımların formülünü açıkladı. Bu yıl 380 bin adetlik üretimi yakalamayı planlayan TOFAŞ’ın kaptanı Cengiz Eroldu, yeni yatırımların gelmesi için kilit önemdeki konunun teşvikler olmadığını söyledi. Eroldu, taksi ve ticari araçlara yönelik ÖTV teşviği ile yeni yatırımlara yönelik teşviklerin olumlu olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Tüm bunların yanı sıra iç pazarın güçlü olması lazım. Benzer teşvikler Doğu Avrupa ülkelerinde de var. O zaman sorgulamamız gereken başka konular oluyor. Mesela niye son birkaç proje Türkiye’ye gelmedi de Slovakya’ya gitti? Belli stratejik önemi olan teşvikler var. Türkiye’de teşvikler genelde düşük vergi ödemeye yönelik.

[yuzo_related]

Türkiye’de kurumlar vergisi oranları Avrupa’ya göre zaten düşük. Bu sebeple asıl teşvik bence pazarın büyütülmesi olur. Bence Türkiye özeline bakıldığında, yeni markaların yatırımı için pazarın büyütülmesi lazım.

Mesela Rusya’da risk olmasına rağmen niye yatırım için akın var? Çünkü 3 milyona çıkma potansiyeli herkesi heyecanlandırıyor. Batı Avrupa olgunluğa erişti ve bu nedenle neredeyse tüm üreticiler Rusya pazarına gittiler.

Şimdi Türkiye’de rekabet gücünü ikiye ayırmak lazım. Bir tanesi Batı Avrupa ülkeleri le olan. Bu ülkelere göre rekabet sorunumuz yok. Ama bizim asıl rakibimiz Doğu Avrupa ülkeleri. Fas da bu gruba dahil oluyor. Romanya, Macaristan, Slovenya vb ülkelerin lojistik avantajları var. Asgari ücret artışı ile birlikte bu ülkelerde işçilik maliyeti de daha düşük hale geldi.”

Fiat Fiorino gibi milyonluk üretimlerin yatırımları için ne gerekiyor?
Fiat Fiorino gibi milyonluk üretimlerin yatırımları için ne gerekiyor?

Otomotivde Türkiye’ye yeni yatırım nasıl gelecek?

TOFAŞ CEO’su Eroldu, şirketin son yatırımı Egea üzerinden örnek verdi:
“Egea projesi için yatırım kararını alırken, çok zorlandık. Kabaca bir hesapla… Bir arabayı kaç adet satıyorsunuz? 500 bin adet. Yeni bir otomobil geliştirmek için 500 milyon dolar harcadığımızı varsayarsak, otomobil başına 1000 dolar gibi bir amortisman çıkar. 1 milyonluk bir pazar için çok daha kolay alınır bu tür kararlar. Biz projeye Egea’nın Hatchback ve Station Wagon modellerini ekledik, proje rahatladı. Bir de şunu görüyoruz. Türkiye’de mevcut ve gelecek olan projelerin belli bir dış piyasa bacağı olması lazım. Yüzde 100 ihracat ile yatırım fizibiliteleri yatırımcı açısından karlı olmayacaktır. Türkiye pazarında daha büyük adetler görülürse herkes daha cesaretli adım atar. “

KOÇ’UN EN BÜYÜK OTOMOTİV ŞİRKETİ OLACAK

Koç Grubu içinde bu yıl TOFAŞ, Egea / Tipo ile öne geçiyor. Daha önce Ford Otosan’ın elinde olan şampiyonluklar, teker teker TOFAŞ’a geçiyor. Ağustos ayında piyasa değeri olarak Ford Otosan’ı yakaladıklarını belirten Eroldu, yıl sonu ihracat rakamları açısından da öne geçeceklerini ifade etti.

Eroldu, bu yıl Türkiye otomotivinin TOFAŞ-Fiat sayesinde büyüme gösterdiğine dikkat çeken CEO Eroldu,
Biz bu yıl yüzde 25 büyüdük. Otomotiv sektörü açısından eylül ayı iyi geçiyor Bu yıl geçen yılın paralelinde bir beklentimiz var. Tofaş olarak da yılı geçen yılın üzerinde kapatacağımızı öngörüyoruz. Biliyorsunuz biz Tofaş olarak bu yıl üretime odaklıyız. Üretim kapasitemiz talebi karşılamaya yetmiyor. Daha çok üretsek daha çok satabileceğiz.
Otomotiv sektöründe üretimde liderlik el değiştirdi. Bu yıl 380-390 bin bandında üretim gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Geçen yıl üretim sayımız 278 bin idi. Otomobil sanayine bakınca büyüme var ama önemli kısmı Tofaş kaynaklı. İlk 8 ay itibariyle üretimde lider pozisyondayız. Sektör üretiminin yüzde 25’ini yapar duruma geldik. 2016 yılında büyümeyi gerçekleştirmede önemli katkımız var. Egea ile birlikte satışlarda ağırlığımızı perakendeye verme kararımızdan biz de bayilerimiz de memnunuz.

Aslına bakarsanız iskontoların normal seviyeye gelmesi filo şirketleri için de iyi bir şey. Yoksa bizim filo işlerimiz devam ediyor. Şirket değerimizde geçen seneye göre önemli artış gerçekleşti. Başarı tek konuda olmuyor. Pek çok koldan ileri doğru adımlar atmaya çalışıyoruz.

Eroldu, ABD’de Doblo’nun bekledikleri gibi patlama yapmadığını ama 25 bin adetlerdeki satışın oturduğunu söyledi. Meksika’ya yönelik Dodge Dart ihracatının ise umut verici olduğunu ve ilk yılda beklenen 10 bin adetin aşılabileceğini belirtti.
Kurulduğu yıl 20 bin adetlik üretim kapasitesi ve 600’e yakın çalışanıyla mütevazı bir fabrika olan TOFAŞ, bugün 400 bin adetlik üretim kapasitesi, 10 bini aşan çalışanı ile 7 markaya aynı anda ürün geliştiren ve üretim yapan dev bir fabrikaya dönüştü. Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ortaklığında faaliyetlerini sürdüren, 2014 yılında 1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Egea Projesi’nin her bir modelini bir yıl gibi kısa bir sürede, art arda piyasaya sunarak üretimini kademeli olarak arttıran Tofaş, 2016 yılında Ağustos ayı itibarıyla 232 bin adet üretim gerçekleştirdi. Yapılan 232 bin adetlik üretimin 172 bin adedi ise ihraç ederek kendi rekorunu kırdı. Rakamların yükselmesindeki en büyük etkenlerden biri olan Egea Projesi kapsamında 2015 yılından bu yana 90 bin adet üretim gerçekleştirildi. Bunun 78 bin adetten fazlasının üretimi 2016’da gerçekleşti.

TOFAŞ CEO'su Cengiz Eroldu, Alfa Romeo-Jeep Türkiye Direktörü Türker Gerberi ile Gluia lansmanına katıldı
TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, Alfa Romeo-Jeep Türkiye Direktörü Türker Gerberi ile Gulia lansmanına katıldı.

ALFA İLE DUYGUSAL OTOMOBİL MÜŞTERİSİNE SESLENECEK
İtalya’daki Alfa Romeo Gulia lansmanına katılan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Türkiye’de otomobil sevgisinin gelişmesi ve tutulması için duygusal otomobil müşterilerinin öneminden bahsetti.

Alfa Romeo’nun karakteristik özelliğinin bu bağlama oldukça uygun olduğunu belirten Cengiz Eroldu, “Türkiye pazarında rasyonel müşterinin payı çok büyük. Duygusal olarak otomobil alan kitle ise daha az. Türkiye’de otomobilin daha da sevilmesi, tutulması için duygusal otomobil müşterilerinin bir şekilde artırılması lazım. İşte otomotiv basını ve bizlerin ortak misyonu, kesiştiğimiz nokta burası. Zaten Alfa Romeo’da 2017’de gelecek yeni modellerle çok fazla duygulara hitap eden bir marka olacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here