Türkiye’nin ilk otomotiv pil fabrikasını kuruyor

0

Elektrikli ve hibrit otomobil dönemi başladı. Türkiye’de olmasa da Norveç, Almanya, ABD, Japonya gibi ülkelerde bu tür araçların satışı giderek yükseliş gösteriyor. Devletlerin tüketiciye verdiği alım teşvikleri bu araçların normal araçlara göre 3 kat fazla olan fiyatlarını satın alınabilir hale getiriyor. Tesla’nın sattığı elektrikli araç sayısı 200 bini geçti. GM’in de öyle… Peki Türkiye elektrikli ve hibrit araç çağının neresinde?

Oldukça gerisinde. Elektrikli araç satışı yok denecek kadar az, hibrit ise özellikle Toyota C-HR ve BMW i3 gibi otolar sayesinde 3500 adetler civarında. Bir de elektrikli milli otomobil projemiz var ama halen çalışmaları sürüyor ve hangi aşamada olduğunu merakla bekliyoruz.

[yuzo_related]

Türkiye’nin en büyük ihracat gücü olan otomotiv sanayi ise pil kullanılan hibrit araç üretimine başladı. Hibrit C-HR modeli Türkiye’de üretiliyor ve ABD ile Japonya dahil 100 ülkede satılıyor. Kısa süre içinde bunun yanına yeni Toyota Corolla Hibrit eklenecek.

Toyota’nın yanına 2019 yılı ile birlikte yeni marka ve modeller katılacak. Yeni Renault Clio Hibrit, yeni Ford Transit Hibrit ve ardından 3-4 yıl sonra yeni Honda Civic Sedan Hibrit sıra bekliyor.

Kısa mesafeli, kablolu, mesafe uzatıcı jenaratörlü ve uzun menzilli tamamen elektrikli olarak sınıflanan elektrikli ve hibrit otomobil teknolojileri, pil ihtiyacı duyuyor. Türkiye’de üretilen hibrit araçların pilleri ithal ediliyor. Şimdi ilk kez Türkiye’nin ilk elektrikli otomobil pil tesisi kuruluyor.

Makyajlanan Ford Transit, 2019 yılında elektrikli ve hibrit olarak da Türkiye’de üretilecek.

Türkiye’nin ilk pil tesisi Ford Otosan’dan

Ford Otosan, halen 4 adet deneme üretimi yapıp, İngiltere’ye test amaçlı gönderdiği elektrikli / hibrit Ford Transit modelinin pilleri için yatırım yaptı. İlk elektrikli ve hibrit Ford Transit araçlar bu yılın ikinci çeyreğinde üretilecek. Gölcük’te yılda 1000-10,000 adet arasında üretilecek ve tamamı ihraç edilecek. Elektrikli ve hibrit Ford Transit modellerinin pilleri de Türkiye’de üretecek.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, elektrikli ve hibrit araçlar için üç aşama pil üretimi yapıldığına dikkat çekerek, “Biz üçüncü aşamadaki üretime giriyoruz. Pil paketlerini kendimiz üreteceğiz. Biz bunları araçlarımıza uygun hale getirip, yazılımını yerlileştirdik. Pilde en önemli olay yazılım kısmıdır.” bilgisini verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here