Türkiye’nin en büyük ar-ge tesisi olacak

 

 

Son olarak ISO 500 listesinde Türkiye’nin en büyük ikinci şirketi olarak yer alan Ford Otosan, 60 milyon dolarlık yeni yatırımla Türkiye’nin en büyük mühendislik merkezinin temelini attı. Yeni merkez 1 yıl sonra faaliyete geçecek. 

Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç,  temeli atılan Ford Otosan yeni Mühendislik Merkezi'nin Türkiye'nin en büyük özel sektör Ar-Ge merkezi olacağını açıkladı. 

 

KOÇ, 5 YILDA 2.7 MİLYAR TL'LİK AR-GE YATIRIMI YAPTI

Topluluğun sadece otomotiv sektöründe değil,  faaliyet gösterdiği bütün alanlarda inovasyon, teknoloji ve Ar-Ge'ye önem verdiğini ifade eden Koç, 5 yılda 2.7 milyar liralık AR-ge harcaması yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye'nin en çok Ar-Ge harcamasını yapan Topluluğumuzun son 5 yıldaki harcaması toplam 2,7 milyar lira seviyesindedir.  Koç Topluluğu bünyesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmış 14 Ar-Ge merkezi bulunmaktadır. Ülkemizin ortalama Ar-Ge harcamalarının net ciroya oranı yüzde 0,9 iken, Koç Topluluğu'nda bu rakam yüzde 1,73 ile uluslararası standartlara yakın seviyelerdedir. Hükümetimizin Ar-Ge'ye verdiği önem bizler için en büyük motivasyon kaynağı olmuştur."

Koç, Türkiye ekonomisinin yüzde 9'unu, ihracatının yüzde 10'unu, devletin toplam vergi gelirlerinin yüzde 9,4'ünü teşkil eden Koç Topluluğu'nun Türkiye'nin özel sektör Ar-Ge harcamasındaki payının yüzde 10 seviyesinde bulunduğunu anlattı.

Koç, "Ford Otosan, Ford dünyasında da üçüncü büyük Ar-Ge merkezi olarak büyük öneme sahip" olduğunun altını çizdi.

 

 

2014'ÜN ORTASINDA HİZMETE AÇILACAK

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise yeni Mühendislik Merkezi'nin 20 bin metrekare kapalı, 10 bin metrekare açık alana sahip olacağını, bin 500 mühendise iyi bir ortamda ürünler tasarlanmasına imkan sağlayacağını belirterek, "2014 yılının ortasından itibaren faaliyete geçirmeyi planladığımız tesisimiz yılda 3 milyon saatin üzerinde mühendislik işi yapmamızı sağlayacak. Tesisin toplamına 60 milyon lira harcayacağımızı öngörüyoruz" dedi.

 

 

BU YIL 80 YENİ PATENT ALACAK

Yenigün, 11 üniversiteyle 50'den fazla ortak projelerinin bulunduğunu ve 356 patent başvurusunun yapıldığını veya beklendiğini ifade ederek, bu yıl 80'in üzerinde patent almayı hedeflediklerini söyledi.

 

Ford Otosan'da bin 240 Ar-Ge mühendisinin çalıştığını, 2013 yılı sonunda bu rakamın bin 300'e, 2014 yılı sonunda ise bin 400'e ulaşmasını hedeflediklerini aktaran Yenigün, "Şirketin geleceğiyle ilgili yaptığı yatırımlara bakıldığında geçen yıl 260 milyon lira harcamışız, bu yıl da 350 milyon liradan fazla harcama yapıyoruz" şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Ali Koç, Barb Samardzich, Haydar Yenigün, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Koç Holding, Ford Motor Company ve Ford Otosan yöneticileri butona basarak, Ford Otosan'ın yeni Mühendislik Merkezi'nin temelini attı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz