Türkiye’nin ABD’ye ihracatında kral otomotiv oldu

Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa arasında Serbest Ticaret ANlaşması'nın konuşulduğu bir ortamda, Türkiye otomotiv sektörü öne çıktı. Türkiye'nin dışlandığı STA konusunda otomotiv ilginç bir başlık oluşturmaya aday.

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından açıklanan Türkiye ihracat verilerine gööre ABD ile Türkiye arasındaki ticarette Türkiye'nin kozu otomotiv oldu.

Bu yılın 11 aylık ocak-kasım döneminde Amerika Birleşik Devleri'ne en çok otomotiv ihracatı gerçekleştirdik. ABD'ye gerçekleşen 5 milyar dolara yakın ihracatın (4.9 milyar Dolar) yüzde 15'e yakını otomotiv sektöründen geldi.

Bu ihracatta Ford Otosan tarafından Gölcük'te üretilen Transit Connect modelinin payı büyük. Bu yıl Ford Otosan'dan ABD'ye 45 bin adete yakın Connect ihracatı planlanmıştı. Yıl sonunda Türkiye'de üretimine son verilecek bu model, Türkiye'nin ABD'ye ihracatını da sırtladı.

2014 yılında ABD'ye yapılan otomotiv ihracatının model olmaması nedeniyle düşmesi bekleniyor. 

2. ATAK TOFAŞ'TAN GELECEK

En iyi ihtimalle 2014 yılı sonlarında TOFAŞ, Fiat'ın ortağı Chrysler'in RAM markası için Profesional Master adıyla yeni nesil Doblo ihracatına başlayacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak-kasım  döneminde Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 7'nci olan  ABD'ye 4 milyar 925 milyon 882 bin dolar satış gerçekleştirildi.

Ocak-kasım döneminde ABD'ye ihracat, geçen yıla göre yüzde 0,4 azaldı.

Türkiye ihracatının yüzde 3,6'sını karşılayan ABD'ye en fazla satış,  731 milyon 682 bin dolarla otomotiv sektöründe yapıldı.

Otomotiv sektörünü 647 milyon 916 bin dolarla çelik, 454 milyon 456  bin dolarla savunma ve havacılık sanayii, 411 milyon 876 bin dolarla hazır giyim  ve konfeksiyon izledi.

AMERİKA'YI MARTTA ÇOK SEVDİK

Türkiye'den ocak-kasım döneminde ABD'ye en yüksek ihracat, 544 milyon dolarla martta, en düşük ihracat ise 394 milyon dolarla ağustos aylarında gerçekleşti.

ABD'ye en fazla ihracatı 1 milyar 607 milyon dolarla İstanbul,  582 milyon dolarla Kocaeli, 551 milyon dolarla İzmir ve 461  milyon dolarla Ankara yaptı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz