Türkiye’nin 5 yıllık haritası

Türkiye’de denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KMPG Türkiye, geçtiğimiz günlerde ‘2013 Otomotiv Yöneticileri Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Türkiye otomotiv sektöründeki yöneticilerin beklentilerini ve görüşlerini yansıtarak, sektörün 2017 yılına yönelik yol haritasını çizen araştırma; Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği(OYDER) ile bu derneklerin üyelerinin destekleriyle gerçekleştirildi.

KMPG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Ergün Kış, araştırmanın açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, KMPG’nin küresel ölçekte 14 yıldır düzenlediği otomotiv yöneticileri araştırmasının bir uzantısı olarak farklı dinamiklere sahip Türkiye otomotiv pazarına özel bir araştırma yaptıklarını açıkladı.

 

Pazar yüzde 20 büyüyecek

Ergün Kış, geçtiğimiz on yılda Türkiye otomotiv sektörünün dikkat çekici bir büyüme sergilediğini söyleyerek, 2003 yılında Türkiye’de bin kişiye düşen araç sayısı 95 iken; son 10 yılda bu değerin 151’e ulaştığına dikkat çekti. Otomotiv Yöneticileri Araştırması’na göre, Türkiye’deki otomotiv sektöründe önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 20’nin üzerinde büyüme bekleniyor. 2011 yılında 910 bin olan pazar büyüklüğünün ise 1 milyon 100 binin üzerine çıkması tahmin ediliyor.

En önemli konu: Vergi

Araştırmada önümüzdeki beş yıllık dönemde öncelikli olacak konular arasında otomotiv satış vergilerinin yeniden düzenlenmesinin başı çektiğini açıklayan Kış, “otomotiv yöneticileri sektör üzerindeki ÖTV ve KDV gibi vergi yüklerinin bir dengeye oturtulmasının, sektörün gelişimi için kritik olduğunu düşünüyor.” dedi.

Ayrıca, 15 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni teşvik kanunu ile yatırımcılar için eyleme geçildiğini belirten Kış, sektör açısından olumlu değerlendirdikleri bu kanunun Türkiye otomotiv sektörü için yeni bir döneme işaret ettiğini açıkladı. Araştırmanın yeni teşvik kanunundan önce yapıldığının altını çizen Kış, “yöneticiler ülkenin 5 yıllık kapasite artışında çok fazla yükselme öngörmediler ancak yeni teşvik kanunuyla bu düşünce değişebilir.” dedi.

Türkiye’ye yeni yatırım geliyor

Araştırmaya göre Türkiye otomotiv sektörü önümüzdeki beş yıllık süre içinde yeni bir üreticinin Türkiye’ye yatırım yapmasını bekliyor. Türkiye’deki yöneticiler bu yatırım Avrupa’dan geleceğini tahmin ediyor.

Yan sanayide odak Rusya

Türkiye otomotiv yöneticileri yan sanayi için, işbirliğinde en önemli bölgenin Rusya olacağını öngörüyor. Otomotiv dünyasının Çin’i konuştuğu ortamda yöneticilerin Rusya’yı ilk sırada göstermelerinin ardında Türkiye ile Rusya’nın arasında potansiyelin olduğunu belirten Kış toplantıdaki sözlerini şöyle tamamladı: “Küresel anlamda ilk elli tedarikçinin Rusya pazarındaki varlığı yaklaşık yüzde 40’tan 60’a çıktı. Bu gelişmenin üretim kapasitesindeki artışla paralel seyretmesi bekleniyor. Rusya otomotiv pazarı, Türkiye otomotiv yan sanayisi için zengin bir fırsat çeşitliliği sunuyor.”

Hazal ORTA

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz