Türkiye’den ‘Transit’ yolculuk

0

Ford, yeni Tourneo ve Transit Custom serisini satışa çıkardı. Yeni Custom ailesi Van tarzı Transit serisiyle 43.750 TL'den başlıyor

Avrupa Yatırım Bankası'yla yaptığı 100 milyon euro'luk kredi anlaşmasıyla birlikte 2014 yılına kadar gerçekleştireceği toplam 630 milyon dolarlık yeni yatırımlarının üçte ikisini yıl sonuna kadar tamamlayacak olan Ford Otosan, Türkiye kaynaklı imalatçılarla çalışarak ürettiği Tourneo Custom ve Transit Custom’ı satışa çıkardı.

[yuzo_related]

23 Temmuz 2012 tarihi itibariyle Ford Otosan'ın Kocaeli'deki fabrikasında üretimine başlanan iki modelden Tourneo Custom'la Ford, daha önce bulunmadığı bir segmente de giriş yapıyor. Böylelikle, Kocaeli fabrikasının Ford’un Avrupa’daki en önemli ticari üssü olma özelliğinin pekiştiğini söyleyen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Antalya'da yapılan yeni modellerin ilk test sürüşünde bu nedenle duydukları gururu dile getirirken; "Türkiye'de üretilen Tourneo Custom'ların yüzde 80'i Avrupa ve Asya'daki yaklaşık 90 ülkeye ihraç edilecek" açıklamasında bulundu. 

Yenigün ayrıca, geçen yıl ticari araç pazarını yüzde 36'lık payla lider kapattıklarına dikkat çekti ve yeni modellerin üretimi için çalışma ortaklarına 150 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirtti.

TRANSİT İLE TOURNEO'NUN FARKI

Transit'e bakıldığında Tourneo Custom'ı farklı kılan en önemli özellik; yolcu taşımacılığına daha uygun olması. 8+1 esnek koltuk yapısı bulunan minibüsün koltukları sekiz farklı şekil alabiliyor.

Basın toplantısında aracın teknik özellikleriyle tanıtan Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, Tourneo Custom'ın kullanıcısına otomobil konforu sunduğunu belirtti.

Tourneo Custom’ın segment büyütmek amacıyla üretilmesi sebebiyle yalnızca önden çekişli modelleri bulunuyor. Araç bu nedenle şehir içi kullanıma daha uygun.

100 KM'DE 6.5 LİTRE YAKIT TÜKETİYOR

Ford'un yeni 2.2 litrelik Euro 5 Duratorq motoru ve 6 ileri manuel şanzımanıyla 100 kilometrede 6,5 litre yakıt harcayan Tourneo Custom, 125 ve 155 beygirlik güç versiyonlarıyla sunuluyor. Yeni minibüste ESP, ABS+EBD, sürücü ve yolcu hava yastığı, kayar kapılarda çocuk kilidi, yol bilgisayarı ve virajlardaki dönüş performansı güçlendiren Dinamik Tork Kontrolü standart olarak sunuluyor. Tüm bunlarla birlikte Tourneo Custom bünyesinde Ford SYNC, Acil Durum Desteği, Arka Görüş Kamerası ve Şeritten Ayrılma Uyarısı barındıran ilk ticari araç olma özelliğine sahip.

TRANSİT ADI MARKA GİBİ OLACAK

45 yıldır üretilen Transit ailesinin yeni üyesi Transit Custom,  Van, kombi veya Kombi Van seçeneklerinde uzun yük alanı ve geniş yan yük kapısı dışında Tourneo Custom'la aynı özelliklere sahip. 

Transit adı altında üretilen araçların isimleri sebebiyle tüketicide kafa karışıklığı yaratmasıyla ilgili yorumda bulunan Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner: "ürün gamımızın gelişmesiyle Transit kavramı daha da belirginleşecektir" dedi.

VE FİYATLAR

Tourneo Custom'ın başlangıç paketi satış fiyatı 59 bin 925 TL olarak açıklanırken; Transit Custom'ın Van modelinin başlangıç paketi satış fiyatı 43 bin 750 TL, Kombi Van modelinin başlangıç paketi satış fiyatı 50 bin 670 TL, Kombi modelinin başlangıç satış fiyatı ise 50 bin 955 TL olarak belirlendi.

HAZAL ORTA-ANTALYA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here