Türkiye’deki talep artışı İspanyol işçiyi sevindirdi

 

 

 

 

 

Global krizde önemli bir yara alan Fransız PSA Grubu, yeni modellerle güçlenmeye başladı. Önce 208'i pazara sunan PSA Türkiye'de küçük sedan (301, C-Elysee) modellerle tırmanışa geçti. Dünya tanıtımları da Türkiye'de yapılan bu iki modele Türk tüketicilerin talebi arttı. 20 bin olarak planlanan yıllık satış hedefi 25 binle revize edilince İspanya Vigo fabrikasının da yüzü güldü. Rusya ve Çin'de de üretime hazırlanan bu iki modelin Avrupa'daki üretim rakamı 75 binden 90 bine çıkarıldı. Her iki modelin en çok satıldığı ülke ise 40 bin adetle Cezayir olacak. 

     Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, geçen yıl sonundaki lansmanından bu yana yaklaşık 5 bin 500, Peugeot 301 satışına imza attıklarını, yıllık hedefin de 12 bine çıkarıldığını kaydetti. İlk 4 ayda Türkiye otomobil ve hafif ticari satışlarının geçen yıla oranla yüzde 14 arttığını, kendilerinin ise pazarın tam 2 katı büyüdüğünü belirten Bergeretti, satışlarının yaklaşık yüzde 40'ının 301'den oluştuğunu söyledi. PSA Grubu'nun 208'i geçen yıl 'yeniden doğuş' sloganıyla Avrupa'da pazara sunarak önemli satış artışları yakaladığını hatırlatan Bergeretti, "Bu modelden Türkiye'de aylık 350-400 adet satıyoruz. Ancak 301'le filo pazarına güçlü girdik." diye konuştu. 

     Peugeot'nun GTI efsanesinin son temsilcisi 208 GTi lansmanında konuşan Peugeot Türkiye Genel Müdürü, pazarın dinamik yapısının, hedefleri revize etmelerine yol açtığını söyledi. Yıl sonunda toplam pazarın 830 bin adetlerde oluşmasını öngördüklerini kaydeden Bergeretti, "Peugeot olarak 34 binlik hedefimizi 35 bin 700 olarak değiştirdik. Bu yıl öngörümüz pazarın yüzde 6,7 büyüyeceği yönünde. Faiz düşüşü, satışları oldukça hareketlendirdi. Geçen yıl toplam pazarda yüzde 3,8 olan payımızı 2013'te 4,3'e çıkarmayı planlıyoruz. Yıl sonuna doğru devreye girecek B Crossover 2008 modelimiz de bize daha fazla güç katacak." ifadelerine yer verdi.      

 

GTi efsanesi sürüyor 

 

Geçen yılki tanıtımdan bugüne 300 binden fazla üretim rakamına ulaşan Peugeot 208 aynı zamanda sportif B segmentine de hızlı giriş yapıyor. Markanın 205'ten beri devam eden GTi efsanesinin yenisi 208 GTi sportif segmente konfor, çok yönlü kullanım ve iç mekân genişliği gibi nitelikler getirecek. Tüm pazarlarda yıllık 10 bin satış rakamı hedeflenen Peugeot 208 GTi, Türkiye'de  57,9 bin TL'den başlayan fiyatlar ile satışa sunuldu. Yılda 100 adetlik satış hedefi bulunan araçta 1.6 litrelik 200 beygir gücünde benzinli motor bulunuyor. Yeniden geliştirilen egzoz sistemi, süspansiyon yapısı ile tam anlamıyla sportifliği yansıtmayı hedefleyen otomobil, 0-100 km/saat hızlanmasını 6,8 saniyede gerçekleştiriyor. Ağırlığı 1160 kg'a indirilerek hafifleyen 208 GTi'de ESP istenildiğinde devre dışı bırakılabiliyor.

 

 

 

Otomotivci direksiyonu Afrika’ya çevirdi

 

İhracatta en önemli pazarı olan Avrupa’daki krizi ‘çeşitlendirme’ sayesinde zararsız atlatan Türk otomotiv sektörü Afrika’da büyümeye devam ediyor. Öncelikle Afrika’nın büyük ekonomilerine yönelik ihracata odaklanan sektör, Güney Afrika’ya da çıkarma yaptı. Bu ülkede gerçekleşen Automechanika Johannesburg 2013 fuarına Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) organizasyonuyla katılan 20 Türk yan sanayi şirketi, yeni işbirliklerini masaya yatırdı. ‘The Power of The Global Automotive Industry, Turkey’ konseptiyle fuarda yer alan firmalar, 2015’te düzenlenecek fuarda daha etkin katılım hedefi koydu. OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, üretim ve Pazar büyüklüğü açısından Güney Afrika’nın göz ardı edilemeyecek önemli bir pazar olduğunu söyledi. Afrika’nın yeni elmasının bundan böyle otomotiv olduğuna işaret eden Burhanoğlu,  “Güney Afrika gelişmekte olan ve popülaritesi yüksek bir ülke. İhracat için mutlaka burada olmalıyız. Bir taraftan iç pazarı itibariyle Türkiye büyüklüğünde bir pazara diğer taraftan da  Sahara bölgesine olan hakimiyetiyle de ihracat şansının yüksek olması Afrika’yı yatırımcı açısından çok cazip hale getiriyor. Gelişmekte olan pazarlarda popülaritesini sürdüren Afrika, ülkemizin ihracat pazarları çeşitlemesindeki hedeflerden biri. Bunun yanında yan sanayimizin yurt dışına yatırım yapma stratejilerinde göz önüne alması gereken ülkelerden biri.” diye konuştu.

 

                Fuarda OİB çatısı altında 480 metrekarelik bir alanda yer alan Türk firmaları, özellikle tedarik sanayi olarak direksiyon ve süspansiyon parçaları, fren kampanası ve fren diskleri, havalı fren valfleri, debriyaj aksamları, motor sübapları, araç motoru ve yedek parçaları, şanzıman dişlileri, differansiyel, astar ve boyalar, piston, segman, oto aküleri gibi ürünlerini sergiledi. Fuarda yapılan değerlendirmede OİB, en iyi ikinci milli katılım alanı seçilerek “silver award” ödülünün sahibi oldu. 50 milyona yakın nüfusa sahip Güney Afrika’da binek otomobil sayısı 2011 yılı itibariyle 5 milyon 370 bin, hafif ticari araç sayısı ise 2 milyon 300 bin civarında. Böylece bin kişiye düşen otomobil sayısı 108 olan ülkede IHS Global Insight’ın verilerine göre 274 bin otomobil, 218 bin hafif ticari araç ve toplamda 492 bin araç üretiliyor. Bu potansiyel Türk otomotiv sektörünün Güney Afrika’ya olan ilgisinin de kaynağını oluşturuyor.

 

                Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’nin organizasyonuyla gerçekleşen “IV. Uluslararası TAYSAD Aftermarket Konferansı’’nda da yeni pazarlar öne çıktı. Özellikle otomotiv endüstrisinin 2020 yılında 150 milyar Euro’luk bir pazara ulaşması öngörülen Çin’e mutlaka gidilmesi gerekliliği üzerinde duruldu. Türkiye’de yedek parça pazarının 6 milyar liraya ulaştığını aktaran TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu ve OİB Başkanı Orhan Sabuncu ihracatta AB’ye olan bağımlılığın azaltılması gerektiğini kaydederek, yeni pazarları işaret etti. CLEPA, Mc Kinsey, Ford Otosan, Bosch, Mahle, İnci Akü, Kale Oto Radyatör gibi sektörün önde gelen firmalarının üst düzey yöneticilerinin konuşmacı olarak katıldığı konferansta, yeni pazarlar olarak BRIC ülkelerinin yanısıra Asya bölgesinin önemine değinildi. Dudaroğlu TAYSAD üyelerinin cirosunun yaklaşık 18 milyar dolara ulaştığını, 6,5 milyar dolar doğrudan ihracat ve 100 binin üzerinde istihdam sağlandığını aktardı.

 

Yüzde 10 indirim barajı otomobile gizli zam getirdi

 

Meclisten geçen yeni kanunla Özel Tüketim Vergisi matrahının usulsüz şekilde aşındırılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Ancak, özellikle filo indirimi, özel kampanya gibi yüzde 10’u aşacak indirimler ortadan kalkıyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Mustafa Bayraktar, yeni kanunda yer alan ‘Ancak, bu indirimler sonrası kalan tutar, malın imalatçısının satış bedelinden veya ithalatta hesaplanan katma değer vergisi matrahından düşük olamaz.’ cümlesi ile, yüzde 10’a kadar verilebilecek satış kampanyaları, filo satış indirimleri ve firma tarafından karşılanabilecek indirimlerden yararlanma haklarının da vergilendirilmesine yol açıldığını söyledi. Bayraktar’a göre “Örneğin vergiler hariç satış fiyatı 20 bin TL olan 1.6 litrenin altında motora sahip bir aracın, mevcut durumda nihai müşteriye maliyeti yüzde 10’luk indirimle 29 bin 736 TL olurken, yeni durumda yüzde 10’luk indirimin de ÖTV’sinin ödenmesi söz konusu olacağı için nihai müşteriye aracın fiyatı 30 bin 680 TL’ye çıkmaktadır. Böylece araç fiyatı 944 TL daha fazla olup yüzde 3,17 artışa denk gelmektedir. Bu da dolaylı bir ÖTV artışıdır.” Mustafa Bayraktar, yeni kanunun ticari sır mahiyetindeki bilgilerin rekabeti engelleyecek şekilde kullanılmasına da imkan vereceğini dile getirdi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz