Türkiye’deki bir şirket geliştirdi: Her sürücüye “yerli” Kopilot geliyor

Otomotivde mobilite, akıllı araçlar, otonomi gibi teknolojilere Turkcell’den Kopilot katkısı geldi. Turkcell Kopilot adı verilen yeni sistemle araç takip işlemlerinin içeriği genişletildi. Ayrıca sistem akıllı telefon uygulamasıyla sürücüleri de bilgilendiriyor.

Turkcell Kopilot nasıl çalışıyor?

Otomobillerde bulunan Araç Sistem Kontrol Soketi OBD2’ye (On-Board Diagnostics 2) bağlanan ve içerisinde IoT Sim kart takılı olan Turkcell Kopilot cihazı, akıllı telefonlara indirilen uygulamayla eşleştikten sonra sürücüsüne anlık bilgi akışı sağlıyor.

Türkiye’de bir ilk olan Turkcell Kopilot sayesinde sürücüler, kullanım detayları ve seyahat istatistikleri, sürüş profili ve skoru, otomobil profili gibi önemli bilgilerin yanında araç güvenliğiyle ilgili tüm bilgilere erişim sağlayabiliyor.

Tek ekran üzerinde tüm bilgiler olacak

Turkcell Kopilot, otomobilin kullanıldığı süre boyunca; sürüş mesafesi, süresi, sürüşün başladığı ve bittiği noktanın lokasyon bilgisi ve rotanın harita üzerinden gösterimini sağlıyor. Aynı otomobili birden fazla kişinin takip edebilmesine imkan veren sistem aracılığıyla birden fazla araç da izlenebiliyor.

Ne kadar güvenli bir sürücüsünüz?

Sürücünün direksiyondaki sürüş hareketlerini de izleyen Turkcell Kopilot, ani ve sert dönüşler, frenler ve hızlanmalar, yüksek sürat gibi verileri analiz ediyor. Sürüşe bir skor veren uygulama, otomobil ile seyahat eden sürücünün, sürüş niteliği hakkında bir değerlendirme yapıyor. Bu sürüş puanı, sürücünün ne kadar güvenli araç kullandığına dair bir fikir oluşmasına da yardımcı oluyor.

Akünüzü kontrol ediyor

Araç Sistem Kontrolü’ne bağlı olarak çalışan Turkcell Kopilot, aynı zamanda araçta meydana gelen teknik sorunları da sürücüye birebir aktarıyor. OBD üzerinden gelen belirli arıza kodlarını sürücüye ileten uygulama, aracın o an yaşadığı teknik problemlerle ilgili ya da motor arızaları, yağ sıcaklığı ve akü şarj durumu ile ilgli bilgilendirme yapıyor.

Aracınızı başkası kullanırken de içiniz rahat olsun

Aracın farklı bir sürücü ya da vale tarafından kullanılması durumunda, aracın o an hangi konumda olduğu bilgisini veren Turkcell Kopilot, belirlenen sınırların dışına çıkılması halinde yine araç sahibini bilgilendiriyor. Ebeveynler için önemli bir hizmet sunan bu özellik sayesinde, aileler çocukları belirlenen bölgenin dışına çıktığında ve hızı aştığında bilgilendiriliyor. Vale modunda aracın nereye, hangi güzergâhtan, ne kadar zamanda ve süratle götürüldüğü bilgisine ulaşılabiliyor.

Turkcell Kopilot fiyatı ne kadar?

Turkcell Kopilot ürününü 24 ay taahhütlü aylık 12.73 TL’den faturalandırıyor.

12 ay vadeli alınırsa aylık 21.96 TL, 36 ay vadeli alınırsa 9.86 TL aylık ödeme faturanıza yansıyor.

Cihazı peşin olaraksa her türlü vergi ve harcı dahil 219 TL’ye alabiliyorsunuz.

Sisteme abone olunduğunda ise taahhütlü 12 ay 14.90 TL’den kullanabiliyorsunuz. Taahhütsüz sistem ücreti ise 24 TL.

Cihaz bir adet tak ve çalıştır tarzı içinde Turkcell M2M hattı bulunan bir ürün.

 

BMW akıllı saatleri geliyor

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz