Türkiye’deki 58 bin Toyota geri çağrılıyor

0

 

Toyota 7.4 milyon aracını geri çağırdı

Toyota, ABD, Japonya, Avrupa ve dünyanın başka bölgelerindeki 7.43 milyon aracını geri çağırdı. Toyota şirketinden yapılan açıklamada, sürücü koltuğu yanındaki otomatik pencere anahtarında aynı oranda makine yağı kullanılmadığının belirlenmesi üzerine araçların geri çağrıldığı bildirildi.

Açıklamada, üretim hatasından kaynaklanan bu sorunun anahtarda sürtünmeye ve bazen de araç içinde duman çıkmasına neden olabileceği belirtildi. 

Toyota şirketinin geri çağırdığı araçlar 2005-2010 yılları arasında üretilen bir düzineyi aşkın marka ve modellerde aracı kapsıyor. 

Kuzey Amerika’da geri çağrılan 2.47 milyon araç, Yaris, Corolla, Matrix, Camry, RAV4, Highlander, Tundra, Sequoia ve Scion’un xB ve xD modellerinden oluşuyor.

Türkiye'de kaç Toyota hatalı?

Toyota'nın Avrupa'da geri çağırdığı 1.39 milyon aracın kaç tanesi türkiye'den cevabının yanını kısa sürede Toyota Satış ve Pazarlama'dan geldi. "Müşteri memnuniyeti önceliğiyle hareket eden Toyota, araçlarındaki elektrikli cam ana anahtarının kontrolü için bir servis kampanyası düzenlemektedir. Elektrikli cam ana anahtarının üretimi esnasında koruyucu yağın (gres) her noktaya düzenli olarak yayılamaması sebebiyle kontak noktalarında zaman içerisinde aşınmalar meydana gelmekte ve bu aşınmalar takılma veya zaman içerisinde anahtarın çalışmamasına sebebiyet verebilmektedir. Türkiye’de bugüne kadar tarafımıza ulaşan herhangi bir şikayet bulunmamaktadır. Ülkemizde, toplam 58 bin 154 adet araca yönelik olarak gerçekleştirilecek olan kampanya kapsamında 2006 -2008 yılları arasında üretilen bazı Yaris, Auris, Corolla, Camry ve RAV4 araçları yer almaktadır. Toyota, tamamen kontrol amaçlı ve önleyici nitelikte olan bu kampanya  için müşterilerini en kısa zamanda yetkili servislerine davet edecektir. Yaklaşık 1 saat sürecek olan işlemler ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here