“Türkiye’de Yılın Otomobili” belli oldu

0

Toplamda 4430 puan alan Renault Megane Sedan,Türkiye’de Yılın Otomobili’ seçildi.

Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili (TYO)’ yarışmasının birincisi Renault Megane Sedan oldu. OGD üyesi 78 otomotiv gazetecisinden toplamda 4430 puan alan Renault Megane Sedan birinciliğe ulaştı. Yarışmanın ilk etabında; 25 aday otomobil arasından jüri üyelerinin oylarıyla en fazla puan alan 7 otomobil finalde yer aldı. Finale kalan modeller ‘Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı’ kriterler açısından önemli bir sınavdan geçirildi. ‘Yılın Otomobili’ni belirleyecek ikinci etapta ise jüri üyeleri sahip oldukları 250 puanı 7 finalist arasında dağıttılar.

[yuzo_related]

En fazla puan alan Renault Megane Sedan; Honda Civic, Mazda MX-5, Peugeot 3008, Seat Ateca, Toyota C-HR ve Volvo S90 modellerini aldığı puanlarla geride bırakmayı başardı.

Birinci seçilen Renault Megane Sedan, ‘Yılın Otomobili’ logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

Geçen yıl bu ödülün sahibi Skoda Superb olmuştu.

Büyük heyecana sahne oldu

Otomotiv gazetecilerinin verdiği oylarla Türkiye’nin ‘Otomobil Oscarı’na layık görülen Renault Megane Sedan’ın açıklandığı Feriye Palace’da gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, Türkiye’de Yılın Otomobili finalinin bir önceki yıl da olduğu gibi yine büyük heyecana sahne olduğunu belirtti. Tüm finalistler arasında büyük bir rekabetin yaşandığını belirten Sandık, “Tamamen objektif bakış açısıyla otomobilleri değerlendirirken, fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde tuttuk” diye konuştu. Sandık, Türkiye’nin en dinamik sektörlerinin başında otomotiv sektörünün geldiğini de kaydederek, “OGD’nin ana kuruluş amaçlarından biri de tüketiciye en doğru ve sağlıklı bilgilendirmeyi yapmaktır. Bunu misyon edindik.  Bu misyonunun bir parçası olan yılın otomobili seçiminin, tüketicinin otomobil tercihinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum” diye konuştu.

‘Türk mühendis ve işçilerinin emeği’

Renault Mais Genel Müdürü ve CEO’su Berk Çağdaş da otomotiv gazetecilerinin verdiği bu karardan büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Çağdaş, “Bu otomobilin arkasında milyonlarca Euro’luk bir yatırım ve binlerce insanın emeği var. Her şeyden önce Türk mühendislerinin ve işçisinin emeği var. Dolayısıyla bunların yarattığı bu güzelliği de halkımız nezdinde kazandığı bir beğeni var. Biz bu ödülün ağırlığını ve sorumluluğunu çok iyi biliyoruz. O yüzden bu ödülü her şeyden daha değerli bir şekilde saklayacağız ve tüm ekibime teşekkür ediyorum” dedi.

Hangi otomobil kaç puan aldı? 

  • Renault Megane Sedan 4430
  • Peugeot 3008 3990
  • Honda Civic 3250
  • Toyota C-HR 2870
  • Volvo S90 1790
  • Seat Ateca 1640
  • Mazda MX-5 1530

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here