Türkiye’de otomotiv pazarı büyürken ithalat yükselişe geçti

 

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından hazırlanan “Üretim – İhracat – Pazar Raporu” verilerine göre; otomotiv sanayii, ihracat, iç pazar ve bunlara bağlı olarak üretim açısından Nisan ayında hafif bir artış gösterdi. 2013 yılı Nisan ayında; bir önceki yıla göre toplam Pazar yüzde 17 oranında artarak 77 bin 038 bin adet, toplam ihracat yüzde 14 oranında artarak 69 bin 996 bin adet, toplam üretim ise yüzde 6 oranında artarak 93 bin 308 adet olarak gerçekleşti.

Raporda öne çıkan en önemli veri ise; otomobil pazarında ithalatın pazar payının 2012 yılının ikinci yarısından sonra artarak devam etmesi oldu. Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Pazar büyümeye devam ediyor. Ancak burada asıl önemli olan ithalatın hızlı bir artış göstermesidir. İç pazarda varolan artış otomobil talebi ile destekleniyor. Ancak otomobilde son 10 yılda yüzde 68 dolayında olan ithalat payı 2012 yılının son çeyreğinden itibaren sürekli artarak yüzde 79 gibi yüksek bir noktaya ulaştı.” dedi.

Otomobil satışlarına karşılık hafif ticari satışları düştü

2013 yılı Ocak-Nisan döneminde toplam pazar, 2012 yılı aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artarak 238 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı ayda otomobil pazarındaki artış yüzde 20 düzeyinde gerçekleşti ve Pazar 171 bin adede yükseldi.

2013 yılı Ocak-Nisan döneminde hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 oranında azaldı ve pazar 55 bin adet oldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz