Türkiye’de oto tercihi “yerli”den yana

0

Türkiye'de oto tercihi "yerli"den yana

Ülkemizde 2012 itibarıyla satılan 529 farklı araçtan 15 yerli model satışta yüzde 30 pay alıyor

Türk halkı yerli otomobili hem seviyor hem tercih ediyor. 2012 itibarıyla Türkiye'de satılan 529 farklı marka ve model araçtan  sadece 15'i ülkemizde üretiliyor. Ancak Renault Symbol, Fiat Linea, Toyota Auris,Hyundai i20  gibi  bu modellerin  satışları  pazarın yüzde 30'unu elinde tutuyor. 

Yeni Megane’ın Bodrum’daki tanıtımında konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar Türkiye'de üretilen modellerin  artırılması ile ithalatın önüne geçilebileceğini ve cari açığın kapanacağını söyledi. Teşvik Paketiyle birlikte üretilen otomobil yelpazesinin genişlemesi ve  15 olan yerli modelin artması gerektiğini söyleyen  Aybar, „Bu arttıkça Türkiye'nin cari açığını azaltacak satış rakamları ortaya çıkacak. Çünkü vatandaş yerli otoyu seviyor. Zaten yeni Megane Renault'nun kalite algısını artırmak üzere makyajlandı ve rekabetçi fiyatla piyasaya sunuldu" dedi.

 

Filolar ayakta tuttu

Satışlarda kompakt  sedandan 'hatchback'e doğru  kaymanın olduğunu söyleyen Aybar  "Önceki yıllarda yüzde 53 olan sedanın payı yüzde 49'a geriledi. Yüzde 31 olan hatchback'in payı yüzde 35'e yükseldi“ dedi. Mayıs satışlarında  filonun payının tarihsel zirve yaparak, toplam satışların yüzde 45'ine çıktığını  belirtti.

Oyak fabrikasında  üretilen yeni Megane HB’nin fiyatı 36.9 bin TL’den başlıyor. Araçta yer alan  Visio System  farların otomatik kumanda edilmesi ve şeritten çıkış ikazı olmak üzere yeni teknolojik özellikler yer alıyor. Bu sistem gece görüşünü iyileştiriyor ve sürücünün dikkatini korumasına yardımcı oluyor. Geri görüş kamerası da yer alan araçta  öne çıkan bir başka yenilik 130 beygir güç üreten Energy 1.6 dCi motor seçeneği.

Elektrikliye Diyabakır'dan müşteri

Aybar,  satışına yeni geçilen  elektrikli Fluence Z.E.'den bireysel olarak 91 adet sattıklarını söyledi.  Aybar, "Haziran'da 32 adet Fluence Z.E. bireysel müşteriye satıldı. Elektrikli aracı ilk satın alan Gaziantep'ten bir kadın tüketici oldu.  Fluence Z.E.'ye Kayseri, Diyarbakır'dan müşteri çıktı. Satışların ağırlığı ise İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde gerçekleşti" dedi.

 

 

************

 

Kia, yeni cee’d  ile   büyüyecekKia’nın C segmetindeki (kompakt)  temsilcisi cee’d tamamen yenilenerek 51 bin TL’den satışa sunuldu. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 10 bin araç satan Kia’nın Türkiye distribütörü Çelik Motor bu araçtan  2012’de 3 bin adet satarak yüzde 30 büyüyecek. Bünyesindeki “Çelik Filo Kiralama” firmasının ismini değiştirerek yılın iknci yarısında  yeni bir “marka” yaratmayı planlayan Çelik Motor  2013’te “rent a car” (günlük kiralama) işine de girecek. Çelik Filo Kiralama’daki araç sayısı ise bu yıl yüzde 20 büyüyerek 12 bin adete çıkacak. 

 

Pazar daralır biz büyürüz

Geçtiğiz yıla göre otomotiv pazarının 2012’de yüzde 15 gerilemesini beklediklerini kaydeden Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak  yeni Rio,  Picanto, Soul, Sportage ve Optima gbi araçlarla  ürün gamlarının daha da güçlendiğini belirterek , pazar payı artışı  beklediklerini kaydetti. Çelik Filo’da  imaj değiştireceklerini, halen sadece Anadolu Grubu markalarının (Kia, Geely, Isuzu vb) kiralandığına dair kanı bulunduğunu belirten Koçak  tüm  markaları kiraladıkları  2013’ten itibaren başka ülkelere de açılacaklarını  ifade etti.

En çok satan Kia 

Kia’nın Avrupa’da en çok satan modeli c’eed’in önemli bir yatırımla yanilendiğine dikkat çeken Koçak  aracın  1,6 lt. benzinli 135 Bg DCT otomatik  ve 1,6 lt. 128 Bg dizel düz ve otomatik vites seçeneği ile satışa sunulduğunu vurguladı. C’eed modelinin bugüne kadar  Avrupa’da 430 binden fazla sattığını belirten Koçak araçta  otomatik far kapama, çift bölgeli otomatik klima, elektrikli-ısıtmalı, katlanabilir yan aynalar, hız sabitleme sistemi , soğutmalı torpido , yol bilgisayarı, panaromik sunroof gibi özelliklerin yer aldığını söyledi. 2013’te araçtan 3,.7 bin  adet satacaklarını belirten Koçak 3 kapılının  yılını sonunda , SW’nin ise 2013’te  geleceğini vurguladı. Selefinden daha uzun ve  alçak  yeni cee’d  sportif bir profile kavuştu.  Araçta  uzunluk 50 mm  artırılırken  (4,310 mm)  yükseklik 10 mm kadar azaltıldı (1,470 mm.).

Araç yerine  “model  Shayk” geliyor

Bu yıl 2-11 kasımda gerçekleşecek İstanbul Autosow’da Kia’nın yeni bir model lansmanı olmayacak. Ancak bugüne kadar fuarlara  Carre Otis, Adriana Karembeu,,  Anna Kournikova  gibi güzelleri getiren Çelik Motor bu yıl da dünyaca ünlü top model Irına Shayk’la anlaştı.  İki gün İstanbul’da kalacak Shayk mevcut Kia modellerini  tanıtacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here