Türkiye’de hangi motosiklet daha fazla satılıyor?

Trafikte çileli saatler geçiren İstanbullular, toplu taşıma kalabalığına da girmeden istedikleri lokasyona en kısa sürede ulaşabilmek için çareyi motosiklette buluyor. Uzun yollarda mutluluk verici etkisi olan motosiklet, şehir içinde de hem yakıt ekonomisiyle hem park sorununun olmamasıyla hem de trafikte daha az yer kaplamasıyla sürücüsünü mutlu etmeyi başarıyor, verdiği özgürlük hissini de unutmamak gerekiyor. Hal böyle olunca, motosiklette İstanbullu’nun tercihi de çok şaşırtmıyor.

Motosiklet kategorisi satışlarına yönelik tüketicilerin alışveriş tercihlerini açıklayan sahibinden.com, 2017 verilerine göre motosiklet ilanları içinde en çok satışı yapılan motosiklet türünün Scooter olduğunu açıkladı. Diğer motosiklet türlerine göre daha kompakt olan Scooter’lar, aynı zamanda otomatik şanzımana sahip olduğu için de tercih ediliyor. Scooter’ların sele altı bagajının olması da bu motosiklet türünün tercih edilmesinde önemli bir etken olarak öne çıkıyor. Scooter’ların fiyat olarak da Honda Integra, Yamaha T-MAX gibi üst seviyelere çıkılmazsa, alıcı dostu olduklarını söyleyebiliriz.

Veriler de alıcıların üst seviyelere çıkmadığını doğruluyor. Motosiklet kullanıcıları en çok siyah, beyaz ve kırmızı rengi tercih ederken, motor hacminde 151 – 250 cm3 aralığına bakıyor. Bu arada, satışlarda yüzde 33,5’lik payla lider olan Scooter’ları, yüzde 18,9’luk oranla Commuter tipi motosikletlerin takip ettiğini de söylemekte fayda var.

Motosiklet fiyatları arttı!

Aynı dönemde motosiklet fiyatlarında da artış gözlemlendi. Buna göre, motosiklet fiyatları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 50 arttı ve ortalama fiyatı 6 bin TL’ye ulaştı.

İstanbul’dan sonra…

Temmuz 2017 verilerine göre motosiklet satışlarının en fazla olduğu il İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla İzmir, Antalya, Bursa ve Ankara takip etti.

Motosiklet alacaklar dikkat! Zam geliyor!

Türkiye’de nerede, ne kadar motosiklet satıldı?

2017’nin başlangıç motosikletleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz