Türkiye Skoda’nın en hızlı büyüyen pazarı oldu

 

Skoda, Avrupa'daki keskin daralmaya rağmen geçen yıl Türkiye'de 10 bin adetlik satışla yüzde 33'lük büyümeye imza attı. Büyüme trendi 2013'ün ilk 7 aylık döneminde 6 bin 574 adet satışla devam etti. Skoda'nın büyümesinde Anadolu'da gerçekleştirdiği satışların, İstanbul ile birlikte Marmara Bölgesi'ni geçmesi etkili oldu

 

Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, bu büyümeyle Avrupa'da ilk 15 arasında yer aldıklarını belirterek, "Avrupa pazarında yüzde 7 civarında bir daralma var. Bizden daha fazla büyüyen ülke yok. Skoda bizi özel statülü pazar olarak görmeye başladı. Yani bu pazardan beklentileri yüksek ve ona göre stratejilerini, vereceği destekleri belirliyor" dedi. Son dönemde Skoda markasının imajında hissedilir bir yükselme olduğunu ifade eden Şenyücel, "En beğenilen markalar arasında yükselme var. Dolaşan araç sayımızın artması da pozitif olarak etkiliyor. İmaj algısında yüzde 15 civarında bir artış yaşandı. Skoda ucuz değil, makul fiyatlı bir marka. VW markasını tüketicinin gözüne sokmuyoruz. Ama müşterilerin yüzde 50'si bunu biliyor." dedi.

 

2013'te 12 bin adedin üzerinde satışa ulaşmayı hedeflediklerini belirten Tolga Senyücel, "Yeni model atağımız sürecek. İlk önce yeni Yeti, 2014'in ilk çeyreğinde Spaceback, 2014'ün ikinci yarısında yeni Fabia gelecek. Bu yüzden gelecek yıl daha iddialı olacağız. Hedefimiz 15 bini geçmek" diye konuştu. Senyücel, satışlarda İstanbul’un yüzde 32, Anadolu'nun ise yüzde 62 pay sahibi olduğunu kaydetti.

 

Öte yandan otomotiv markalarının 'Türkiye'ye özel üretim model atağına Skoda da katıldı. Skoda, yenilenen 'amiral gemisi' Superb'e pazarda büyük talep gören '1.6 litre dizel-otomatik' takviyesi yaptı. DSG şanzımanla donatılan Skoda Superb, sadece Türkiye'ye özel üretilmiş oldu.

 

Geniş boyutlara sahip Skoda Superb’te, 565 litrelik bagaj kapasitesi bulunuyor. Türkiye’de bir benzinli ve üç de dizel motor seçeneğiyle satışa sunulan aracın fiyatı 58.9 bin TL’den başlıyor. Yenilenen Superb’te konforu artıran ikinci nesil otomatik park yardımcısı öne çıkıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz