Türkiye otomobil satışları nasıl yükseldi, Aralık’ta ne olur

Otomotiv Distribütörleri Derneği kasım ayı otomobil ve hafif ticari araç satışlarını açıkladı. Buna göre kasım ayında 58 bin adetin biraz üzerinde araç satıldı. Ekim ayının sonunda başlayan yerli otomobile düşük faizli araba kredisi gazı; en azından 10 bin kararsızı daha etkilemiş olacak ki, kasım ayı otomobil pazarı 47 bini geçti. 10 binin biraz üzerinde de hafif ticari araç satılmış. Türkiye otomobil satışları keskin iniş çıkışlı yıllarından birini daha yaşıyor.

İki üç ay önce son 20 yılın dip rakamlarının görüldüğü Türkiye otomobil pazarı, şimdi de hızlıca burnunu yukarı çevirdi.

Bugün görüşme imkanı bulduğumu bazı otomotiv sektörü üst yöneticileri, “Firmalarda araba bitti. Yoksa daha da satılırdı” dediler.

Bu eksiği aralık ayında gidermek çini hepsi gaza basmıştır. Aralık ayında Hurda teşviğinin bitecek olması, nispeten düşük kredi faizleri ve oto fiyatlarının bir kaç aydır stabil döviz nedeniyle aynı yerlerde gezinmesi nedeniyle 80 bin üzeri rakamları dile getiriliyor.

Türkiye otomobil satışları aralık ayında 100 bin olacak iddiası yaygın.

Türkiye otomobil pazarı kasımda 58 bini geçti, showroomlar yeniden canlandı

12 Aralıkta TCM Merkez Bankası yine faiz indirecek mi? İndirirse enflasyonu faizden yüksek bir ülke olacağız. Bu da paranın tasarruf dışına gitmesi ya da dövize kaçması demek olacak. Mevduat faizi olmayan yerde otomobil yine yatırım malı haline geliyor.

Firmalar kampanyalarını açıklamaya başladı. Neredeyse hepsi düşük faizli kredi teklif ediyorlar. Volkswagen gibi markalar  “gemideki araçları” satıyorlar.

Rüzgar arkadan esiyor bir kez daha.

1 milyon adetli yıllarda yani 2015, 2016 yıllarında otomobil alyanların değişim zamanı geldi de geçiyor. Geçen yıl kriz ortamı, yüksek faizler, aniden yükselen fiyatlar yüzünden alımı erteleyen bir kesim, şimdi alıma yöneliyor.

Türkiye otomobil pazarını hurda indirimi besledi

Hurda indiriminin 12-15 bin liralık avantajını kaçırmak istemiyorlar.

Bir de hale döviz belirsizliği var kafalarda. Yeni bir yükseliş, oto fiyatlarını da yükseltecektir. Bu nedenle bu seviyelerde stabil hale gelmiş kur üz erinden fiyatlanan otomobiller tercih sırasına göre satın alınıyor.

Kazananlara baktığımızda 11 ayda en çok satan marka ünvanı Fiat bayrağını taşıyor. Fiat satışları kasım ayında önceki yıla göre yüzde 94 artmış.

Yine bir başka dikkat çeken marka Peugeot. Satışlarını önceki yılın kasım ayına göre yüzde 85 artıran Fransız marka; Toyota, Hyundai ve Honda gibi üç büyük yerli üreticiyi geride bıraktı.

Otomobil markalarının 2019 yılı 11 ayında ne kadar araç sattıklarını linke tıklayarak, görebilirsiniz.

Ekim 2019 Türkiye otomobil pazarı

Bu akrada bu yılın 11 aylık döneminde 10 bin adetin üzerinde hibrit ve elektürikli araç satılması da yönelimi gösteriyor.

Yine dizel araç satışlarının yüzde 53’e gerilemesi dikkat çekici. Bu düşüşte filo kiralama şirketlerinin alımlarının 25 bin adetlerde kalmış olması da etkili oluyor. Çünkü filo kiralama şirketlerinin alımlarınıda dizel motorlu araçların payı yüz de 94 seviyelerinde.

Peugeot nasıl yükseldi?

2019 yılının en çarpıcı sonuçları Peugeot markasınan geliyor. İlk 10 arasında iddiası olmazken, bu yılın ilk 5’e yükseldi. Kasım ayı sonu itibariyle SUV segmentinin 12 yıllık patronu Qashqai, 3008 modelinin 400 adet gerisinde kaldı.

PSA çatısı altına girdikten sonra Peugeot ne yaptı? Peugeot Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç ile sıcağı sıcağına konuştum. Üç dört şıkta özetledi:

  • 1- Planlamamızı iyi yaptık
  • 2- Pazarı doğru tahmin ettik
  • 3-Peugeot olarak yeniden yapılanmamızı tamamladık
  • 4-İyi bir ekip kurduk, ürün gamımız da çok iyi hale geldi. Yeni 508 kasım ayında bize çok destek oldu. Çok doğru zamanda getirdik, sınıfında 4. sıraya yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz