Türkiye hafif ticari araç pazarı 2013 projeksiyonları

Bu yılın ilk 4 ayında 55 bin adetin biraz altında hafif ticari aracın satıldığı Türkiye’de yıl nasıl tamamlanacak? İLk 4 ayda yüzde 1.4 oranında küçülen hafif tciari araç satışları, yılın kalan kısmında ne yapacak?

Yetki Belgesi, ÖTV artışı gibi sorunlar yaşayan bu sınıftaki araçların satışını yürüten otomotiv şirketlerinin görüşlerini aldık.

Yıl içinde sürpriz gelişme beklemediklerini dile getiren yöneticiler, bu yıl Türkiye otomotiv pazarında geçen yılki seviyede hafif ticari araç satılacağı beklentisini dile getirdiler.

Türkiye pazarında hafif ticari araç ve pick up segmentlerinde rekabete katılan markalar Renault-Dacia, Ford, Fiat, Volkswagen Ticari Araç, Opel, Toyota, Citroen, Gaz, Anadolu Isuzu, Mercedes Benz Türk’ün 2013 yılı tahminleri…

RENAULT’UN ÖNGÖRÜSÜ PAZARIN 220 BİNİ BULABİLECEĞİ…

Renault ve Dacia marka ticari araçların 2013 yılı performansından birinci derece sorumlu Genel Müdür İbrahim Aybar ise bu yıl LCV pazarının 200-220 bin adetlerde gerçekleşeceği tahmininde bulunuyor.

Deneyimli yönetici Aybar’a göre bu yıl minivan satışlarında ÖTV artışının etkisiyle bir azalma söz konusu. Aybar’ın değerlendirmesi şöyle:

“Minivan araçların ÖTV’sinde yapılan artış sonrasında hafif ticari araç pazarının toplam pazardan aldığı oran yılın ilk bölümünde azalma trendi gösteriyor. Hafif ticari aracın en büyük segmenti olan minivan segmenti, geçen yıla göre 6 puan daralma ile önemli bir düşüş yaşıyor. Bunun en büyük sebebi K belgesi gibi mevzuatlar sonucunda bu segment müşterisinin daha çok binek ve 2. ele yönelmesi dolayısıyla bu segmentte fiyat rekabeti daha çok ön plana çıkıyor. Bununla birlikte ticari müşterilerin kullandığı panelvan, minibüs ve kamyonet segmentleri yükselişte. Söz konusu segmentlerde geçen yıla göre ortalama 2 puan artış var.

Bu yıl hafif ticari araç pazarının 200 bin – 220 bin aralığında kapanmasını öngörüyoruz.”

FORD “SATIŞLAR 227 BİNİ GEÇER” DİYOR

Bu yılın ilk üç ayında 38 bin adetin üzerinde hafif ticari araç satıldığına dikkat çeken Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, bu yıl pazarda küülme olduğunu bunun da ÖTV artışı, yetki belgesi zorunluluğu gibi nedenlerden kaynaklandığını belirterek, yıl sonuna yönelik öngörülerini dile getirdi:

“Hafif ticari araç pazarı 2013 yılı ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,12 oranında azalarak 38 bin 170 adet seviyesinde gerçekleşti. Geçen yıl 38 bin 217 adet satışa ulaşılmıştı. Hafif ticari araç pazarı bu yılın mart ayında geçen yılının mart ayına göre yüzde 3,55 azalarak 16 bin 989 adet seviyesine geriledi. 2012 yıl kapanışı ile 2013’ün ilk üç ayını karşılaştırdığımızda son dönemde yaşanan ÖTV artışı ve Yetki Belgesi zorunlulukları gibi ek maliyetlerin yarattığı maliyetler nedeniyle LCV pazarının tüm endüstriden aldığı payın yüzde 16,1’den yüzde 12,8’e daraldığı görülmektedir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen son programlama verisine göre Hafif Ticari Araç segmentinin 227.500 adet ile kapanacağı öngörülüyor.”

 FİAT’IN ÖNGÖRÜSÜNE GÖRE LCV PAZARI 225 BİNİ BULUR

Tofaş Fiat İş Birim Direktörü Okan Baş’a göre bu yıl hafif tcari araç pazarı hem ticari hemn de binek araç olarak kullanılan araçlara yönelik talepte daralma yaşanıyor. Baş’ın değerlendirmesi şöyle:

“2013 yılının ilk çeyrek sonuçlarına baktığımızda, Türkiye LCV pazarının 2012 yılına parallel bir seyir izlemekte olduğunu görebiliyoruz. Bu paralelde yıl sonuna dek yaklaşık 225 bin  adetlik bir hafif ticari araç pazarı öngörüyoruz.

Geçtiğimiz yıl ile mukayese ettiğimizde ise Doblo ve Fiorino modellerimizin 
dahil olduğu, hem ticari hem de şahsi kullanıma hitap eden araçlara olan talebin 2013 yılı ilk çeyreğinde yüzde 4 oranında azaldığını söyleyebilmek mümkün.”

CITROEN’E GÖRE PAZAR 215 BİNİ BULACAK

Türkiye’de satışlarının bir kısmını hafif ticari araç segmentindeki modellerden elde eden Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahattin Tataoğlu, 2013 yılına yönelik öngörülerini paylaştı:

“Bu yıl, LCV pazarının 215.000 adet ile 2012 yıla göre yüzde 3’lük bir daralma bekliyoruz. LCV pazarındaki minivan segmentindeki daralmaya karşın, panelvan satışlarında combiye karşı bir artış da öngörüyoruz.  2005- 2006 yıllarında hafif ticari araç segmentinin toplam pazardaki oranı yüzde 40 iken, yıllar içerisinde bu segmentin daralmasıyla birlikte bu yılın ilk 3 ayında yüzde 25’ler seviyelerine gelmiştir. Daralan pazarda biz pazar payımızı koruyacak taktikler izleyeceğiz”

OPEL’E GÖRE FIRSATLAR VE TEHDİTLER VAR

Türkiye hafif ticari araç pazarında Bursa’da üretilen Combo modeliyle katılan Opel’in Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, bu yılki pazar tahminini şöyle özetledi:“Hafif ticari araç pazarında 2013 yılı ilk 3 ayında 38.170 adet araç satıldı. Bu sonuç rakamsal olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,12 oranında azalma ifade etsede Hafif Ticari Araç pazarının ilk üç aylık periyotta hemen hemen geçen yıla benzer şekilde gerçekleştiğini söyleyebiliriz.2013 yılının ilk çeyregi içerisinde; düşük faiz ortamı özellikle otomobil pazarını olumlu etkilemeye, düşük büyüme süreci ticari araçlar pazarını olumsuz etkilemeye, tüketici güven endekslerindeki toparlanma, Türkiye ekonomisine ilişkin beklenti ve tüketim eğilimini desteklemeye devam etttiğini görüyoruz.Bu şartlar altında 2013 yılı otomotiv sektörü toplam pazarının 790-840 bin adet aralıgında gerçeklesecegini öngörmekteyiz. Bunun yaklaşık yüzde 25’inin Hafif Ticari Araçlardan oluşacağını göz önünde bulundurursak yıl sonunda 200.000-210.000 adet dolaylarında gerçekleşeceğini ifade edebiliriz.”

Mercedes’e göre LCV pazarı az da olsa büyüyecek

Türkiye pazarına son olarak Citan adlı yeni hafif ticari aracı sokan Mercedes Benz Türkiye Hafif Ticari Araçlar Direktörü Tufan Akdeniz ise bu sorumuzu şöyle cevapladı:

“Toplam hafif ticari araçlar pazarı, 2013 yılının ilk çeyreğinde geçtiğimiz yıl ile aynı seviyeyi korurken; pazarın bizim rekabet ettiğimiz kısmı geçen seneye göre % 6 büyüme gösterdi. 2013 yılının tamamı için beklentimiz sene sonuna kadar azalarak da olsa bu büyümenin devam etmesi.”

 VW’ye göre 2012 seviyesi yakalanır

Türkiye LCV pazarının önemli oyuncusu Doğuş Otomotiv Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Kerem Güven’e göre ise bu yıl pazarda dikkate alınması gereken bir etken ağır basmaya başladı. Güven 2013 öngörüsünü şöyle anlattı:

“Tüm dünyada olduğu gibi hafif ticari araç pazarı, diğer sektörlerdeki değişimlerden direkt olarak etkilenen bir sektör olduğunu söylemek mümkün. Bu nedenledir ki, hafif ticari araç pazarıyla ilgili planlamaları ve hedefleri belirlerken veya tahmin yaparken bu özelliğinin de dikkate alınması önem taşıyor.

Durumu bu şekilde düşünerek, geride bıraktığımız 4 ay itibarıyla bir tahmin verecek olursak, ekonomide sağlanan istikrarın otomotiv de dahil olmak üzere diğer tüm sektörlerde hissedilir bir olumlu hava yarattığı gerçektir.

Bu istikrarın sene sonuna kadar devam etmesi durumunda hafif ticari araç pazarının 2012 yılından az olmayacağını söyleyebilirim.”

TÜRKİYE’DE 230 BİNLİK PAZAR İÇİN ÜRETİME BAŞLADI

Türkiye’de hafi fticari araç pazarında kuzey komşumuz Rusya’nın temsilcisi de CKD üretimle yer almaya başladı. Bu yıl 1300 adetlik bir üretimi söz konusu olan Gaz Ticari Araçlar Türkiye genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu’nun pazar tahmini ise şöyle:

“2012 yılında gelen ÖTV artışının etkilerinin 2013 yılında da hissedileceğini, sınırlı iç talebin devam edeceğini düşünüyorum. İlk 3 ay verilerinin de doğruladığı gibi LCV pazarının 2013 yılında da 220-230 bin seviyelerinde olacağını öngörüyorum.”

 

TOYOTA, PICKUP PAZARINDA YÜZDE 1 BÜYÜME BEKLİYOR

Toyota Türkiye’de hafif ticari araç segmentinde Hilux pick up ile yer alıyor. Toyota’ya göre önümüzdeki yıl hafif ticari araç pazarının yüzde 9’u pick up segmenti araçlardan oluşacak.Bu pazarda yüzde 1’in biraz altında büyüme öngören Toyota, geçen yıl yakaladığı 2615 adetlik satışı yukarı çekmeyi hedefliyor.

Bu yılın ilk 4 ayında 500 adete yakın Hilux satan Toyota, bu segmentte 2012 yılında satışlarını ikiye katlayan başarının da üzerine çıkacak satış stratejisi izleyeceğinin işaretlerini veriyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz