Türkiye, Formula 1 yarışlarına yeniden ev sahipliği yapabilir

F1 Türkiye bilet fiyatları

2011 yılına gelindiğinde, belki de kimse son Formula 1 yarışı yapıldığının farkında değildi. Ancak İntercity’nin bugün yaptığı açıklama İstanbul Park pistini yeniden doldurmayı bekleyen yüz binlerce kişinin Formula 1 Türkiye yarış umutlarını yeşertmeye yetti.

Türkiye Grand Prix’in F1 takvimine tekrar dönebileceği son günlerde gündeme gelmeye başlamıştı. Bu konudaki iddiaların ardından İstanbul Park pistinin işletmecisi olan Intercity’den de açıklama yapıldı.

Bu iddialar, Türkiye GP’nin 2017 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayesine yer alınmasının ardından devam etmekte olan çalışmalar sayfasındaki açıklamalar sonucunda ortaya çıktı.

İntercity tarafından yapılan Türkiye pistini Formula 1 ile bir araya getirebilecek açıklama ise şöyle;

Formula 1 yarışlarının ülkemize geri getirilmesi hususunda son dönemde yabancı ve yerli basın kanallarında ve sosyal medya platformlarında çıkan haberlere istinaden kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Formula 1 yarışlarının ülkemize geri getirilmesi çalışmalarını, İstanbul Park pistinin işletmesini aldığımız 2013 yılından itibaren büyük bir arzu ve titizlikle yürütmekteyiz. Dünyanın en özel pistlerinden Intercity İstanbul Park’ın işletmesini devraldığımız ilk günden bu yana motor sporları, trafik güvenliği ve otomotiv sektörü için her yıl 300 günden fazla etkinlik, eğitim programları ve festivaller düzenlemekteyiz.

2017 yılından itibaren Formula 1 yarışlarının Türkiye pistine geri getirilmesi projesi, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayalerine alınmıştı. Yakın zamanda ise Formula 1 yönetimi ile gerekli görüşmelerin yürütülmesi görevi T.C. Cumhurbaşkanlığınca, İntercity’e verildi.

Dünyanın en iyi yarış pistlerinden biri olarak gösterilen Intercity İstanbul Park’ın ve İstanbul’un, Formula 1 yarışlarına yeniden ev sahipliği yapabilmesi için Formula 1 yönetimi ile görüşmelerimiz aralıksız olarak devam etmektedir.

Özellikle 2020 yılı takviminde yer almak için görüşmelerimiz sürerken, Türkiye için Formula 1 yönetimi ile yaptığımız gizlilik sözleşmesi kapsamında, detaylarını şu anda paylaşamayacağız bir aşamadayız. Uygun şartların sağlanması durumunda Intercity İstanbul Park olarak kamuoyuna gerekli bilgilendirmenin yapılacağını paylaşmak isteriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz