Direksiyon bağlantısız otomobil Türkiye’de 100 bin eurodan başlıyor

0

 

INFINITI’nin “iF Design” Tasarım Ödüllü heyecan veren performans ve muhteşem tasarım özelliklerini bir araya getiren Sport Coupé INFINITI Q60 modeli, Türkiye’de 97.183 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılmaya başlandı.

Yeni Q60 iki motor seçeneği ile Türkiye’de.

Q60 Sport Coupé iki farklı motor seçeneğine sahip. 2.0 litre benzinli motor, 211 PS güç üretirken, 3.0 litre çift turbolu V6 motor 405 HP güç üretiyor ve akıllı dört çeker sistemiyle sunuluyor. Drive-By-Wire direksiyon sisteminin geliştirilen ikinci nesli sayesinde çok daha hızlı direksiyon tepkisi ve daha az sarsıntılı sürüş vaadediyor.

Dış tasarımdaki coupe hatlar dikkat çekiyor. Fiyatı mı: Hemen altta…

Q60 2.0T 97.183 Euro’dan, Q60S 3.0T AWD ise 178.238 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa çıktı.

100 bin euro yani 400 bin liraya yakın bir fiyatla geldi.

Turbo motorların gücü adına

Q60’ın motor ve güç aktarım teknolojileri, güçlü bir sürüş sağlıyor. Yeni ve yüksek performanslı 3.0 litre V6 çift turbolu motor, markanın 6 silindirli güç aktarım mirasını devam ettiriyor. 405 HP güç ve 475 Nm tork sunan bu çift turbo beslemeli V6 motor, 7 ileri otomatik şanzıman ve Akıllı Dört Çeker (AWD) ile kombine edilmiş.

Safkan spor otomobil

Safkan sürüş performansı arayanlar için ise Q60 2.0T’de yer alan sıralı 4 silindirli turbo beslemeli 2.0 litre benzinli motor, 211 HP güç ve 350 Nm tork üretiyor. Q60 2.0T modelinde 7 ileri otomatik şanzıman ve arkadan itiş standart olarak sunularak saf sürüş keyfi tutkunları hedefleniyor.

INFINITI’nin manevra tepkisi ve sürüş konforu sağlamak için geliştirdiği yeni opsiyonel “Dinamik Dijital Süspansiyon Sistemi” dengeyi en üst seviyeye taşıyor. Mevcut ikinci nesil “Doğrudan Uyarlanabilir Direksiyon Sistemi”, direksiyon hissini ve geri bildirim seviyelerini artırıyor. “Sürüş Modu Seçici” özelliği ise sürücünün tercihlerine uygun sürüş hassasiyetini belirleme imkanı tanıyor.

Sürücü odaklı yenilikçi iç mekan

Sürücü ve yolcuların tüm duygularını harakete geçirmek üzere tasarlanan Sports Coupé Q60, modern iç mekanında gelişmiş INFINITI InSuite™ teknolojisi ile dış dünyayla

Sürücü odaklı kokpit

bağlantıyı sağlıyor. INFINITI sürüş modu seçici (4 farklı ayarda), dokunmatik iki kontrol ekranı (7″ ve 8″), geri görüş kamerası, Bluetooth®, iPhone için ekranda erişilebilir akıllı telefon entegrasyonu, ısıtmalı ön koltuklar gibi donanımları ile kullanıcılarına kusursuz bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

Direksiyon sisteminde kullanılan teknoloji…

Direkt Adaptif Direksiyon Sistemi

INFINITI Direkt Adaptif Direksiyon Sistemi (Direct Adaptive Steering-DAS 2.0), ikinci nesliyle yeni Q60’da kullanılıyor. Dünyanın ilk dijital direksiyon sistemi olan, Drive-By-Wire özellikli DAS’ın ikinci nesli, kapsamlı araştırmalar ve 1 milyon km’den fazla testin ardından geliştirildi.

Direksiyona daha az müdahale edilerek yönlendirme imkanı sağlayan DAS 2.0, sürücüden gelen komutları tekerleklere mekanik bir sistemden daha hızlı bir şekilde, saniyede 1.000’e varan komutta aktarıyor.

Yeni sistem, yol yüzeyi ve şasi davranışı hakkında sürücüye hızlıca geribildirimde bulunarak kumanda hissini geliştiriyor. Bu özellik, sürücüye tekerleklerde gereksiz direksiyon ters tepkisi ve titreşimlerinin olmadığı güvenli ve emniyetli bir his veriyor.
DAS 2.0 bünyesindeki gelişmiş direksiyon modu seçeneklerine yeni Sürüş Modu Selektörü (DMS)’den erişiliyor. Ana konsolda konumlandırılmış menüler yoluyla DMS; “Standart”, “Kar”, “Sport” ve “Kişisel” olmak üzere 4 farklı ayar seçeneği sunuyor.

100 bin euro yani 400 bin liraya yakın bir fiyatla geldi.

İki farklı dokunmatik ekran

INFINITI Q60’nın iç tasarımının odağında INFINITI InSuite adı verilen, gelişmiş teknolojilerin yönetilebildiği iki farklı dokunmatik ekran bulunuyor. 7 ve 8 inçlik bu ekranlar üzerinden araç ayarları kontrol edilebiliniyor. Kokpitin üst bölümünde yer alan 8 inçlik ekrandan navigasyon bilgileri takip edilebilirken, 7 inçlik alt ekrandan klima ayarları, multimedya, kişiselleştirilmiş menüler veya Google aramalarına ulaşmak mümkün.

Kokpitte ayrıca, geleneksel kumanda arabirimleri de tasarlanarak farklı kullanıcı deneyimleri bir arada yaşanabiliyor.

Dokunmatik ekranların her iki yanında bulunan butonlardan klima kontrolleri yapılabilirken, alt kısımda Bose imzalı ses sisteminin kısa yol ayarlarına ulaşılabiliniyor.

Vites topuzunun ardında, merkezi konsol üzerinde ise dairesel kontrol butonundan aracın pek çok özelliğine hükmedebiliyorsunuz.

Sürüş karakterlerinin belirlendiği Infiniti Sürüşü Modu Seçicisi de bu alanda kendine yer buluyor.

İki seçenek

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here