Türkiye, Fiat’ın 3. büyüğü haline geldi

0

Türkiye, Fiat’ın dünya 3’üncüsü …

İlk 9 ayda 70 bin 792 adet Fiat araç satılan Türkiye, Brezilya ve markanın anavatanı İtalya’nın ardından dünya 3’üncüsü oldu. Fiat’ın Türkiye temsilcisi Tofaş bu satış rakamıyla Avrupa’da ise Almanya’yı sollayarak İtalya’nın ardından 2’inci sıraya yükseldi. Fiat Marka Direktörü Okan Baş 2013’te Türkiye’deki otomobil ve hafif ticari araç pazarını 750-800 bin adetlerde gördüklerini belirterek yeni ürünlerin de katılmasıyla % 14 pay hedeflediklerini açıkladı.

 

 

2 model daha

 

Fiat, 2012 İstanbul Autoshow fuarıyla birlikte yeni Panda ve SUV Freemont’u  pazara sundu. Küçük sınıfta Fiat markasının dünya çapında efsane bir modeli haline gelen Panda günümüze kadar  6.5 milyon adete yakın satıldı. Panda’nın yeni nesli, 26.7 bin  TL’den satışa çıkarken SUV kullanım özellikleriyle öne çıkan Fiat Freemont ise yine lansmana özel 5 bin TL indirimle 93 bin TL’den pazara girdi.Fiat Marka Direktörü Okan Baş, “Farklı sınıflarda yer alan 2 model yeniliğiyle hem mevcut hem de yeni müşteri gruplarına ulaşmayı hedefliyoruz. Freemont ve Panda’dan yıl sonuna kadar  toplam 800 adet satış öngördük” dedi.

 

 

SUV pazarı büyüyor

 

Türkiye SUV pazarının son yıllarda hızlı bir gelişim gösterdiğine dikkat çeken  Baş, SUV satışlarının 2002 yılında 2 binden az iken 2012’de 60 bin adedi geçmesini beklediklerini söyledi. Bu 60 bin adetlik satışın yaklaşık % 75’nin 1.6 litreden küçük motorlu modelleri kapsadığını açıklayan Baş, Freemont’un dâhil olduğu 1.6-2.0 lt arası silindir hacimli modellerin pazar payının ise 12 bin adetlik bir büyüklüğe denk geldiğini özellikle vurguladı.2 lt 170 BG’lik Multijet motorla satışa sunulan  Freemont, hem önden çekişli hem de dört tekerlekten çekişli olarak tercih edilebiliyor. Aracın rakipleri arasında Ford Kuga, Chevrolet Captiva, Honda CR-V  geliyor.Yeni  Panda’daki benzinli motor seçeneği de şimdiye kadar 10 milyon adetlik üretim rakamına ulaşan Fire Motor Ailesi’nin en yeni üyesi 1.2 Fire EVO II yer alıyor. Bu motor, 69 Bg güç üretirken, 102 Nm’lik tork değerine ulaşabiliyor.  Ortalama yakıt tüketimi ise  100 km’de 5.2 litre.

 

 

Mercedes Citan’la rekora gidecek

 

Mercedes Benz yeni hafif ticarisi Citan ile rekor kıracak. Bu yıl hafif ticari araç pazarında 10 bin adetlik satışa ulaşacak Mercedes Benz Türk AŞ yeni hfif ticarisi Citan’ın devreye girmesiyle 2013’te satışlarını 15 binin üzerine çıkaracak. MB Türk AŞ Hafif Tic.Araç Satış ve Paz.Müdürü Tufan Akdeniz 1.5 lt dizel motora sahip yeni Citan’ın 53 bin TL’den bu ay satışa sunulduğunu vurguladı. Yıl sonuna kadar 500 adet Citan satacaklarını kaydeden Akdeniz aracın 100 km’de 4.6 lt mazot harcadığına dikkat çekti. 2013’te hafif ticari pazarın 220 bin adetler seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini kaydeden Akdeniz bunun 150 bin adedinin Fiat Doblo, Ford Connect gibi araçlardan oluşacağını öngördü.

 

 

Renault yerli projeye hazır

 

Yeni Renault Symbol’ü İstanbul Autoshow’da tanıtan Renault Euromed Bölge Başkanı Jean-Christophe Kugler, ''Eğer hükümet yerli marka otomobil projesine katılmamızı teklif ederse, bunun ihtiyaç duyduğu iş gücümüz ve teknolojimiz var ve projeye katılmaktan mutluluk duyarız'' dedi. Kugler 2013’te Oyak fabrikasının tam kapasite çalışacağını belirtti.

Yeni Symbol ile birlikte benzinli 0.9 Turbo 90bg ve dizel 1.5 dCi 90 Bgmotorlar devreye girecek.

 

 

Yeni Auris 2013’te

 

Toyota, 2013’te pazara sunacağı C- hatchback modeli Auris’in yeni neslini Türkiye’de ilk kez İstanbul Autoshow’da sergiledi. Bir önceki nesile göre 30 mm artırılarak uzunluğu 4275 mm’ye ulaşan  Auris’in yüksekliği ise 55 mm düşürülerek 1460 mm’ye indi. Segmentinin en iyilerinden 0,28 Cd sürtünme katsayısı ile sürüş çevikliği artan aracın bu mühendislik tasarımı sayesinde yakıt tüketimi de düşecek.

 

 

Opel’den bombardıman

 

Opel, fuarda küçük SUV Mokka, yeni Astra Sedan ve minik araç ADAMile boy gösteriyor. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik yeni Astra Sedan modelleri ile yılda 15 binlik satış hedeflediklerini vurguladı.Yeni Astra sedan 42 bin750 TL’den başlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here