Bu yıl Türkiye’de en çok satılan 10 otomobil

0

Nasıl geçtiğini anlayamadığımız 2016 yılının ardından 2017’nin ilk yarısı da göz açıp kapayıncaya kadar geçti.

Yılın ikinci yarısına başladığımız şu günlerde, Otomotiv Distribütörler Derneği (ODD) ilk altı ayın satış rakamlarını açıkladı. Altı ayda, ülkemizde en çok hangi markanın tercih edildiğini merak ediyorsanız haberimize bakabilirsiniz.

Gelin biz şimdi Türkiye’nin model tercihine yakından bakalım.

İşte, toplamda 305 bin 924 adet otomobilin satıldığı, 2017 Ocak-Haziran döneminde, Türklerin tercih ettiği 10 otomobil modeli.

Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında bantlardan inen Egea Sedan modeli başarılı satışlarını sürdürüyor. Yılın ilk ayında 713 adet satılan Fiat Egea Sedan modeli her geçen ay satışlarını artırmayı başardı ve ocak-haziran arasında toplamda 17 bin 709 adet Fiat Egea Sedan yollarla buluştu. Egea Sedan bu satışlarıyla Türkiye’nin, 2017 yılının ilk altı ayında en çok satılan modeli oldu. Egea HB’den altı ayda bin 838 adet, Egea SW’den ise 505 adet satıldığını hatırlatalım.

Bursalı Egea’yı altı aylık dönemde Bursalı bir başka model olan Renault Megane Sedan takip etti. Oyak-Renault fabrikasında üretilen Megane Sedan’dan belirtilen dönemde toplamda 16 bin 750 adet satıldı. Renault Megane Hatchback’in satışları ise bin 589 adette kaldı. Nisan 2017’de satışları bir önceki aya göre gerileme gösteren Megane Sedan’ın ilerleyen aylarda tekrar yükselişe geçtiğinin altını çizelim.

Renault ailesinin bir diğer üyesi Clio da altı ayda Türk tüketicisinin en çok tercih ettiği modellerden biri oldu. Listenin ilk üç sırasındaki Renault hâkimiyeti dikkat çekerken; Renault, altı ayda toplam 13 bin 978 adet Clio modelini alıcısıyla buluşturdu.

İlk üç Türkiye’de üretilen modellerden oluşurken, listenin ilk yabancısı Volkswagen Passat oldu. D segmentinin güçlü oyuncusu Volkswagen Passat’tan ilk altı ayda toplamda 10 bin 490 adet satıldı.

Listenin geri kalanı ise şu şekilde sıralandı…

  • Honda Civic Sedan 9 bin 706 adet
  • Ford Focus Sedan 9 bin 638 adet
  • Hyundai i20 9 bin 637 adet
  • Toyota Corolla 9 bin 597 adet
  • Opel Astra Sedan 9 bin 112 adet
  • Renault Clio Symbol 9 bin 54 adet

Türkiye sedan seviyor

2017 Ocak-Haziran döneminde en çok tercih edilen modellere baktığımızda Türk otomobil alıcısının C segmentindeki modellere olan ilgisi ortaya çıkıyor. Listeye C segmenti modeller hâkimken, bu modellerinin çoğunun sedan olması da bir başka tüketici tercihini gözler önüne seriyor.

Açıklanan resmi veriler de bu tercihleri doğrular cinsten.

Altı aylık dönemde satılan 305 bin 924 adet otomobilin 159 bin 657 adedi C segmentinden. Tüm bu satılan modeller içinde sedanların 151 bin 372 adetlik üstünlüğü bulunuyor.

Kaç adet hafif ticari araç satıldı?

Binek otomobil cephesindeki durumu bir kenara bırakıp bir de Türkiye’nin hafif ticari araç karnesini inceleyelim.

Ford’un en çok satanı yerli Courier

Altı ayda toplamda 95 bin 234 adet hafif ticari aracın satıldığı ülkemizde en çok tercih edilen hafif ticari araç modeli 13 bin 73 adetle Ford Courier oldu.

Courier’yi 11 bin 93 adetle Ford Transit takip etti.

Fiat’ın Bursalı Doblo’su ise 9 bin 904 adetle üçüncü sırada yer aldı. B

ir başka Bursalı ticari Fiat Fiorino da listede 9 bin 165 adetle yer aldı.

En çok satılan beşinci hafif ticari araç modeli ise 4 bin 717 adetle Volkswagen Caddy oldu.

İlk yarı sonuçlandı, lider belli oldu!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here