Türkiye, 7 yıl sonra yeniden Dünya Ralli Şampiyonası listesinde

Paris’te toplanan FIA Dünya Motor Sporları Konseyi tarafından açıklanan 2018 Dünya Ralli Şampiyonası takvimine göre, Polonya’nın yerine şampiyonaya dahil edilen Türkiye, 13 yarıştan oluşan takvimin 10. yarışı olarak 13-16 Eylül tarihlerinde Muğla ve çevresinde gerçekleştirilecek.

Ralli takvimine girmek için aday olan diğer ülkeler Yeni Zelanda, Hırvatistan, Japonya, Şili, Kenya ve Güney Afrika’yı geride bırakarak takvime dahil olan Türkiye, 2003-2010 yılları arasında Antalya ve İstanbul’da toplam 6 kez Dünya Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştı.

7 yıl sonra yeniden ülkemize dönmesiyle, Türk otomobil sporlarına büyük bir ivme kazandıracak olan ralli, aynı zamanda 2018 yılında Türkiye’de düzenlenecek en büyük spor organizasyonu olacak.

TOSFED Başkanı açıkladı

TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı konu ile ilgili; “Çok önemli ülkeler arasından sıyrılıp 7 yıl aradan sonra yeniden Dünya Şampiyonası takvimine girmeyi başardık. Ülkemiz ve sporumuz adına çok mutluyuz.”açıklamasını yaptı.

Son olarak Antalya’da yapılan WRC Türkiye ayağında katılımcı sayısı yüksekti.

OTOMOTİV ÜRETİCİLERİ TÜRKİYE’Yİ DESTEKLİYOR

WRC Promotör Direktörü Oliver CIESLA da, ülkemizde fabrikaları bulunan Ford, Hyundai ve Toyota’nın da takım olarak yer aldığı Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye’nin yeniden dönmesiyle ilgili olarak “2018 sezonu takvim için gelenekselleşmiş yarışlarla birlikte, yeni yarışların ilgi çekici bir karışımından oluşuyor. İsveç, Arjantin ve Finlandiya gibi yarışların arasına Türkiye yeniden ekleniyor. Türkiye, üretim ve satış anlamında oldukça önemli bir otomotiv pazarı… 2016 yılında milyona ulaşan otomobil satışı ve spora olan ilgideki yükselişin bir araya gelmesiyle Türkiye takvime geri dönüyor. Biz, Dünya Ralli Şampiyonası’nda, otomobil üreticilerine seri üretim bazlı modellerini yarıştırıp tanıtabilecekleri bir rekabet ortamı sunuyoruz. Ne mutlu ki, Türkiye’nin takvime yeniden dahil olması şampiyonaya dahil üreticiler tarafından da destekleniyor ve memnuniyetle karşılanıyor.” dedi.

228 ülkede 132 kanalda yayınlanıyor

Ülke tanıtımı ve imajına büyük katkı sağlayacak organizasyon, 228 ülkede, 132 ayrı televizyon kanalında yer alacak, yapıldığı bölgeye de büyük ekonomik katkı sağlayacak. 2016 sezonunda WRC TV ve Red Bull TV ile tüm dünyada yayınlanan programların global izleyici kitlesi 700 milyondan fazla ve programlar, 12.000’den fazla saat tüm dünya genelinde yayınlandı…

Parkurlar uzmanlarca beğeniliyor

Ağustos ayı içerisinde ülkemizi ziyaret ederek, Muğla ve ilçelerinde detaylı araştırmalar ve incelemelerde bulunan WRC yetkilileri, özellikle etapları çok uygun ve rekabetçi bulduklarını belirttiler. Dünya Ralli Şampiyonası tarihinde ilk kez yapılacak olan servis alanından geçen özel etaplar WRC organizatörlerini de heyecanlandırdı…

 

Prova Marmaris’te ekimde

Bu yıl WRC’nin bir provası niteliğinde düzenlenecek olan Marmaris Rallisi 20-22 Ekim tarihlerinde düzenlenecek ve Avrupa Ralli Kupası kapsamında gerçekleştirilecek. Bu yarışa Dünya şampiyonasında yarışan fabrika takımları mühendis ve görevlilerini göndererek, 2018 için gerekli bilgileri toplayacak ve hazırlıklara şimdiden başlayacaklar…

 

2018 DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI TAKVİMİ

 

RaundRalliTarih
1Monte-Carlo25 – 28 Ocak
2İsveç15 – 18 Şubat
3Meksika8 – 11 Mart
4Fransa05 – 08 Nisan
5Arjantin26 – 29 Nisan
6Portekiz17 – 20 Mayıs
7İtalya07 – 10 Haziran
8Finlandiya26 – 29 Temmuz
9Almanya16 – 19 Ağustos
10Türkiye13 – 16 Eylül
11Büyük Britanya04 – 07 Ekim
12İspanya25 – 28 Ekim
13Avusturalya15 – 18 Kasım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz