Koç’un Auto1’i Almanya’da hız yaptı

Aslında bu şirket ilk kez babaannesinin eski iki otomobilini satmak isteyen Berterman’ın sıkıntılarından doğdu. Bu işin daha iyi yapılması için Berterman kolları sıvadı.

Aynı binada farklı işlerde ve işyerlerinde çalışıyorlardı. Asansörde ve koridorlarda karşılaşıyorlardı. Bir gün tanıştılar. Türk girişimci Hakan Koç yeni start up yatırımlarının rüyasını görüyordu. Berterman’ın da kabulüyle yeni Auto1 adlı girişim için biraraya gelmişlerdi.

Aradan 5 yıl geçti, değeri 2,5 milyar euroya çıktı

Türk yatırımcısı Hakan Koç’un beş yıl önce kurduğu ikinci el otomobil alım satım internet sitesi Auto1’in aradan geçen beş yıl sonra ulaştığı değer açıklandı.
Baillie Gifford & Co., Princeville Global ve Target Global gibi yatırımcılardan finansman sağlayan Auto1’in toplam değeri 2,5 milyar euroya ulaştı. Şirket, 75 milyon eurosu Princeville Global’den olmak üzere toplamda 360 milyon euroluk borç ve özsermaye finansmanı aldı.

Koç’un şirketi geçen yıl toplamda 1,5 milyar euroluk gelir elde ettiğini duyurdu. Bu arada bir önceki yıl şirketin gelirinin 750 milyon euro olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Şirketin ortak kurucularından Christian Bertermann yaptığı açıklamada yeni finansmanların da katkılarıyla Avrupa’nın ikinci el otomobil pazarına yüzde 10’luk paya sahip olacaklarına dikkat çekti. 320 şubesi olan Auto1 geçen yıl Avrupa’da toplamda 330 bin otomobil sattı.

Bu arada, ikinci el otomobilleri kişilerden satın alarak bayilere satan Auto1 sektörde yalnız değil. Şirketin Emil Frey ve AVAG Holding gibi güçlü rakipleri bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz