Türk şirket 30 milyona sattı; LG elektrikli araç pili için 1.5 milyar ayırdı

Mart ayı başında Türk şirket Vestel, Polonya’da televizyon üretimi yaptığı tesisini Güney Koreli elektronik devi LG’ye satışını açıkladı. Bu önemli satışın ardından neler yaşandığına baktığımızda Koreli şirketin Avrupa elektrikli araç pil devi olmaya soyunduğunun net bir fotoğrafı ortaya çıktı. LG, Polonya’da zaten bir “batarya” tesisine sahipti. Fakat Güney Koreli devinin Avrupa planlarının da büyük olduğu ortaya çıktı.

LG’ye, otomotiv devlerinin elektrikli araçlarının olmazsa olmazı olan bataryalar için artı kapasite gerekiyordu. Şirket, ek kapasiteyi Vestel fabrikasında buldu ve hamlesini yaptı. Audi, Porsche ve Mercedes gibi Avrupalı otomotiv devlerinin batarya ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik milyar avroluk yatırımın ilk kredileri de onaylandı.

Bu arada hatırlayanlar mutlaka olacaktır; Türkiye’nin otomobili projesinde TOGG ortaklarından olan Vestel, 2018 yılında elektrikli araç pili üretmek üzere devlet desteklerinden teşvik belgesi almıştı.

Aynı dönemde Oyak Renault da hibrid Clio projesi için teşvik almış ve 2020 itibariyle bu aracın üretimine başlamıştı. O dönemde bir diğer teşvik alan şirket BMC olmuştu.

Güney Koreli dev LG’nin, Avrupa Kalkınma Bankası kredisi onaylandı. Mali destek, Polonya Wroclaw’daki lityum ion pil hücresi üretim tesisinin 1,5 milyar Avro olduğu tahmin edilen toplam maliyetinin yaklaşık üçte birini kapsayacak.

Otomotiv devlerinin elektrikli araç planlarının önündeki en büyük engellerden biri pil sorunu!

Finansman, elektrikli araçlarda kullanılacak akülerin üretimi ve bu gelişmiş lityum ion pilleri üretecek tesisin işletilmesi için kullanılacak.

Ek üretim tesisleri, güneybatı Polonya’daki LG Chem Wroclaw Energy sanayi sitesinde yer alacak. İşte Vestel’den satın alınan fabrika bu kampüse dahil oldu. 

LG’nin kredi aldığı 1,5 milyon avroluk yatırımının detayları şöyle:

Proje en yeni yüksek enerji yoğunluklu li-ion elektrot sistemleri ile başlayan ve pil hücreleri, bunlardan oluşturulan modülleri ve sonuçta ana batarya seri üretimini içeren bir komplekse dönüşecek. Pil üreticileri genellikle bu sistemlerin belli bir kısmına yatırım yapıyor. LG’nin tesisinde ise elektrot üretiminden pile, pilden paketlemeye ve ana batarlalı oluşturmaya kadar tüm süreçler birleştiriliyor.

LG, bu proje ile enerji yoğunluğu, hızlı şarj kapasitesi, güvenlik ve maliyet verimliliğini önemli ölçüde artırmayı hedefliyor.

Avrupalı üreticiler elektrikli araç için pil sırasında

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz