Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı’ndan BMC patronu Karamehmet ve yöneticilere ağır eleştiri!

Uzun yürüyüşlerinin 4. gününü bitirip, beşinci gününe girmek üzere olan BMC işçilerinin Ankara kolu, bu geceyi Eskişehir'de geçiriyor. Eskişehir'de bir toplantı düzenleyen BMC işçileriyle konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Aslıyücel, BMC'nin patronu Mehmet eMin Karamehmet ile fabrka yöneticilerine ağır eleştirilerde bulundu.

işçileri bu kadar yokluk içinde burakın bir işverenin görevini yerine getirmediğine dikkat çeken sendikacı, "İşçi var, fabrika var, sipariş var. Buna rağmen üretim yapılmıyor. Neden üretim yaptırılmıyor. Bunu yöneticilerin ve patronun açıklaması gerekiyor."

Sendika'nın izmir 1 Nolu Şube Başknı Halil İbrahim Tosun da yedek parça temin edilemediği çin üretimin durduğu fabrikada üretimin durması nedeniyle tüm işçilerin üzgün olduğunu belirtti. İşçilerin çalışmak ve üretim yapmak istediklerini ama bunun karşılığında da ücretini alması gerektiğini söyleyen Tosun, "Bu işi patronumuz kadar hükümetimizin duymasını istiyoruz" dedi.

 

İşçiler "Adı Kara, bahtı Kara, sen düşürdün bizi dara" şeklinde sloganlar atıyorlar.

Savunma sanayiinde yüzde 100 yerli olmanın önemine değinilen konuşmalarda, "Bu kadar stratejik bir araç neden özel sektörün keyfine bırakılıyor" şeklinde sorular soran işçiler "Hükümet yerli araç üretimi için babayiğit arıyor. BMC yıllardır yerli üretim yapıyor. ama batmak üzere. Bir yandan yerli otomobil markası için uğraşılırken, öte yandan eldeki yerli firmalar üretimi durduruyor. Yılların yerli markası neden ayakta tulmuyor. Bunun arkasında bir şey mi var" dediler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz