Türk Lirası’yla dünyanın en hızlısı oldu

 

 

Mercedes, Türkiye'de bu yıl satış rekoruna koşuyor. İlk 10 ayda 15 bin 330 bin binek otomobil satan şirket şimdiden 2012'nin toplamını geçmeyi başardı. Satışlarını yüzde 75 artıran Mercedes-Benz Türkiye, Daimler'in dünyada en hızlı büyüyen ülkesi unvanını aldı. Mercedes'in bu performansında düşük vergi dilimine giren 1.6 litre motorlu modeller ile araçların euro yerine Türk Lirası'yla satılması etkili oldu. Özellikle daha makul fiyatlı A, B ve C Serisi modelleriyle ilgilenen müşterilerin satış etiketinde TL'yi tercih etmesi, Mercedes'in bir adım öne çıkmasını sağladı. Hatırlanacağı üzere Türkiye ekonomisine ve geleceğine güvendiğini açıklayan Daimler, Nisan 2012'den bu yana otomobillerini Almanya'dan Türkiye'ye TL'yle ithal ediyor ve fiyat listesini de TL üzerinden açıklıyor.

Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, 2013'te tüm zamanların en yüksek satışına ulaşacaklarını ifade ederek, "Binek otoda 18 bin adetlik satışın üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Kamyon ve otobüs dahil toplam satışlarımız 50 bin adet bandına ulaşacak" dedi.

Pazara sundukların yeni CLA ve A Serisi'nin rekorda büyük payı olduğunu kaydeden Sülün, Mercedes-Benz'in operasyon yürüttüğü en büyük 20 otomobil pazarı içerisinde en fazla büyüme kaydeden ülke unvanını aldıklarını belirtti.

Türk Lirası'yla satış yapmalarının markaya büyük güç kattığını söyleyen Süer Sülün, "TL'ye geçişi kısa vadeli bir kar zarar hesabından ziyade paramıza olan güvenin bir ifadesi ve yeni kitlelere ulaşmada itici bir güç olarak planladık. Müşterilerimizin vermiş olduğu olumlu geri dönüşler, doğru zamanda doğru bir geçiş yaptığımızın kanıtı. Araçların fiyat etiketlerinin TL olması, satışlarımıza son derece olumlu yansıdı" diye konuştu.

 

Premium zirvede

Türkiye'de premium segmentin büyümesinde 1.6 litre hacimli motorların etkili olduğunu belirten Sülün, şunları anlattı: "Premium segmentte yer alan markaların düşük hacimli motorlarının devreye girmesiyle bu yıl rekor kırılacak. Lüks araç satışlarının 53 bin adetler seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Global ekonomik gelişmelerde herhangi bir aksaklık, kriz olmadığı sürece 2014'te de otomotiv pazarının 2013 yılına paralel bir seviyede gerçekleşeceğini düşünüyoruz."

 

Yeni C-Serisi, Nisan'da geliyor

Süer Sülün, Mercedes-Benz'in lokomoti modeli C-Serisi'nin yenileneceğini ve Nisan 2014'te pazara sunulacağını söyledi. Sülün, yeni C-Serisi'nde Türkiye'de büyük başarı yakalayan 1.6 litrelik motorun yer alacağını sözlerine ekledi.

 

CLA'da rahatlama seneye

Tüketicilerin yeni CLA modeline yoğun ilgi gösterdiğini belirten Süer Sülün, "Fabrikanın ilk üretim yılında olması nedeniyle henüz talebi tam anlamıyla karşılayamıyoruz. Araçların teslimatı için 2014 yılına gün verebiliyoruz. 2014 yılının ilk çeyreğinde bu konuda bir rahatlama sağlayacağız" dedi. 

 

7 ayda abilerine yetişti

Mercedes, Nisan'da pazara sunduğu yeni CLA'dan Ekim sonuna kadar 2 bin 254 adet sattı. CLA, 7 aylık satış performansıyla A (3 bin 322 adet) ve E Serisi'nden (3 bin 27) sonra en çok satan model oldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz