Türk genel müdürle, 1 milyon ligine koşuyor

0

Fransızlar, Türk müdürle milyonlar ligine girecek

Global pazarlarda her yıl büyüme gösteren Dacia, Renault Grubu’nun yüzünü güldürdü. Geçen yıl tüm dünyada 813 bin adetlik satışa ulaşan Dacia, 2012’de bu rakamı 1 milyon adedin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Böylece 8 yılda 2 milyonluk satış elde eden şirket, sadece 1 yıllık sürede milyon barajını aşmış olacak. Markanın 1 milyon adetlik üretim ve satış çıtasını geçmesini sağlayacak modeller de ilk MPV modeli Lodgy ile hafif ticari araç olacak. Lodgy’yle teknolojik anlamda birçok ilklere imza atan şirket, araçtan yılda yaklaşık 160 bin adet satmayı planlıyor. Fransızların bu hedefe gitmesinde ise bir Türk genel müdür yardımcı olacak. Çünkü Lodgy ile sır gibi saklanan yeni hafif ticari araç için Fas’ın Tanca şehrinde kurulan fabrikanın başında Tunç Başeğmez bulunuyor.

Başeğmez, Renault Grubu için büyük önem taşıyan 1 milyar euroluk tesisi yönetiyor. Son olarak Oyak Renault’da Fabrikasyon Direktörü olarak görev yapan Başeğmez, Clio’dan Megane’a, Symbol’den Fluence’a kadar birçok projede görev almıştı. Tanca’daki Dacia fabrikasının yıllık üretim kapasitesi 400 bin adet. Tesis, Güney Akdeniz’in en büyük otomotiv üssü konumunda.

2’nci el araç bakmaya çıkan müşteriyi avladı

Türkiye’nin en hızlı büyüyen markalarından biri olan Dacia, düşük fiyat etiketiyle ikinci el otomobil arayan müşterileri avladı. Dacia satın alan her 100 müşteriden 53’ü ikinci el araç satın almaya gidenlerden oluştu. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 30 bin müşteri üzerinde araştırma yaptıklarını belirterek, “Dacia müşterilerinin yüzde 53’ünü ilk kez sıfır kilometre otomobil satın alanlar oluşturuyor. Dacia müşterisi ikinci elden vazgeçip aynı fiyata yeni araç almayı tercih ediyor. Bu oran tüm markalarda yüzde 29” dedi.

Dacia’nın tercih edilmesinde ana etkenin satış etiketinin olduğunun altını çizen Aybar, aracı fiyatından dolayı tercih edenlerin oranının yüzde 50 olduğunu kaydetti. Dacia’nın yeni model atağıyla son dönemde önemli bir sıçrayış gerçekleştirdiğini ifade eden İbrahim Aybar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Binek otoda 2011 yılını 11'inci sırada tamamladık. 2012’nin ilk çeyreğinde ise pazarda 4 sıra birden yükselerek 7’nci sıraya yerleştik. Ocak-Mart döneminde 5 bin 333 adet satış gerçekleştirdik. Yüzde 1.4 oranında büyümeyle binek ve hafif ticari araç pazarından yüzde 3.9 pay elde ettik. Dacia 2.1 puan artış ile geçen yılın ilk çeyreğine göre binek otomobil pazarından yüzde 5.1’lik paya ulaştı. Özellikle Duster modelimiz yok satıyor. SUV segmentinde satılan her 3 araçtan 1’i Duster oldu. Türkiye, dünyada 6’ncı sırada. O nedenle Türkiye, Dacia için çok önemli bir pazar ve her geçen gün önemini arttırıyor.”

32 bin Dacia satacak

Aybar, bu yıl Kasım ayında pazara sunulacak Dacia’nın ilk MPV modeli Lodgy ve yine dördüncü çeyrekte satışa sunulacak ticari araçla pazardaki daralmaya karşın satışlarını yüzde 20’den fazla artıracaklarını belirtti. Renault Mais Genel Müdürü, “800 bin adet olarak gerçekleşmesini beklediğimiz pazardan yüzde 4 pay hedefliyoruz. Geçen yıl istediğimiz kadar araç alamadık, 25 bin adette kaldık. 2012’de 32 bin adede ulaşırız” diye konuştu.

Fiyatı 30 bin lira seviyesinde olacak

Dacia, geniş aileler için tasarladığı ilk MPV modeli Lodgy’yi İstanbul Autoshow Fuarı’yla birlikte Türkiye pazarına sunacak. 5 ve 7 kişilik versiyonları bulunan Lodgy ile Dacia birçok ilklere imza attı. Ön panele entegre edilmiş olan dokunmatik 7 inç büyüklüğündeki MEDIA NAV multimedya/navigasyon sistemi, hız sınırlayıcı, arka park sensörleri (opsiyonel) USB, Bluetooth ile 4 adet hava yastığı Dacia ürün gamında ilk kez standart olarak yer alıyor. Teknolojide gerçekleştirilen ilklerin dışında otomobilde geniş iç hacmi ve fonksiyonellik öne çıkan özelliklerin başında geliyor. Lodgy, geniş bagaj hacmi ile sınıfının en iyileri arasında yer alıyor. 7 kişilik oturma pozisyonuyla Lodgy, 207 litrelik bağaj hacmi sunarken, koltukların katlanmasıyla birlikte bu rakam 2 bin 617 litreye kadar ulaşıyor. Bu sayede hafif ticari araçlarla rekabet edebiliyor. Lodgy, ülkemizde iki farklı güçteki dizel motor seçenekleriyle satışa sunulacak: 1.5 dCi 90 beygir beş ileri vites ve altı ileri vitesli 110 beygir gücündeki 1.5 dCi. 90 beygir gücündeki versiyon 100 kilometrede 4.2 litre, yüksek beygirli versiyon ise 4.4 litre yakıt harcıyor. İbrahim Aybar, aracın Türkiye fiyatının 30 bin lira seviyesinde olmasını beklediklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here