Tüketiciler Clio 4’te arzu ettiği tamponu, bagaj çıtasını, ön konsolun rengini, koltuk desenini seçebilecek

0

 

15 bin farklı versiyon var

Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretilmeye başlanan yeni Clio modeli, 10 Ekim’de satışa sunulacak. İtalya’nın Floransa şehrinde test ettiğimiz otomobil, Clio 3’e göre devrim niteliğinde özelliklere sahip. Eski jenerasyona göre tasaramı tepeden tırnağa yenilenen araca ilk bakışta, yuvarlak hatlar, ön farlar, ön panjurda yer alan minik LED farlar, dev Renault logosu ve coupe’yi andıran görüntü dikkati çekiyor.

Clio 4, 4 metre 62 santimetrelik uzunluğu ile Clio 3’e oranla 35 milimetre (mm) daha uzun, 45 mm daha alçak. Bugüne kadar 12 milyon adet satan Clio’nun yeni jenerasyonunun en büyük özelliği, kişiye özel tasarlanabiliyor olması. Bir başka deyişle müşterilerin istediği Clio’yu Bursa fabrikasına sipariş edebiliyor olması. Tüketiciler Clio 4’te arzu ettiği tamponu, bagaj çıtasını, ön konsolun rengini, koltuk desenini seçebiliyor. Renault Mais ‘kişiye özel Clio’ için iPad üzerinden satışa başlayacak. Renault showroomlarını ziyaret eden müşteri, araçla ilgili istediği konfigürasyonu iPad’den yapabilecek. Clio 4’te rekor sayıda farklı kombinasyon bulunuyor. Otomobilde tam 15 bin farklı seçenek var. Bu kadar seçeneği görünce, Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu'nun Bursa fabrikasını ziyaretimizde aktardığı tespitin ne kadar doğru olduğunu görüyoruz: "Bu fabrikada bantta çalışan aynı gün içinde birbirine benzeyen aracı görmez. Hep farklı versiyorlar banttan iner." Kişiye özel otomobilde en fazla 2 ay beklenildiğini ekleyelim.

 

Dokunmatik ekranı var

Clio 4’te teknolojik ve konfor anlamında birçok yenilik yer alıyor. R Link adı verilen 18 cm büyüklüğündeki, orta konsolda bulunan dokunmatik ekran, yeniliklerin başında… Bu ekran sayesinde navigasyondan müziğe, yakıt tüketiminden anlık trafik akışına kadar birçok bilgiye ulaşılabilecek. Yeni Clio’da 3’ü benzinli ve 3’ü dizel olmak üzere 6 farklı motor seçeneği olacak. Motor seçenekleri içinde en fazla dikkati çeken ise Türkiye’de de üretilecek olan 898 cc’lik ürün görülüyor. 3 silindirli bu motor 90 beygir ve 135 Nm tork üretiyor. Çevreye 94 gram karbondioksit salgılayan 898 cc’lik motor. 100 km’de ise ortalama 4.3 litre yakıt harcıyor. Diğer benzinliler de 1.2 litre 16V TCe 75 beygir, 1.2 litre Energy TCe 90 beygir olarak sunuluyor. Dizel motor seçenekleri olarak 1.5 dCi 75 beygir, Energy 90 beygir olarak sıralanıyor. Energy DCi 90 beygirlik modelin 100 kilometrede 3.4 litre yaktığını belirtelim. Start&Stop ve Eco mod da Clio 4’te yer alan önemli teknolojik yenilikler arasında… Yeni Clio, Eco’yla yüzde 10 yakıt tasarrufu sağlıyor. 

Otomobil, Renault dünyasında bir ilk olan Joy, Touch ve Icon ekipman seviyeleriyle satılacak. Araçta öne çıkanlardan biri de lansman rengi olan ateş kırmızısı. Renault’nun Bursa fabrikası bu sıradışı rengi yaratabilmek için özel vernik kullanmış. Yeni Clio, 10 Ekim tarihinden itibaren Renault Mais bayilerinde 29 bin 490 liradan başlayan fiyatlarla satılacak. Clio 4’ün en üst versiyonunun fiyatı 40 bin 490 lira olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here