Türkiye oto üretimi 9 ayda milyon sınırında

Ocak - Kasım 2020 döneminde otomotiv üretimi
Türkiye otomobil, ticari araç ve traktör üretiminde 9 ayda 1 milyon adet sınırına dayandı. 2020 yılı aynı dönemine göre yüzde 8 artan üretim, bu temposunu sürdürürse yıl sonunda 1.480 bin adete çıkabilir. Ocak – Eylül dönemindeki 921 bin adetlik üretimin 672 bin adetinin ihraç edilmesiyle elde edilen ihracat geliri de 21.6 milyar doları aştı. Türkiye oto üretimi yıl sonunda 1,5 milyon adete yaklaşacak.
2021 yılı ilk 9 aylık üretiminde otomobilin payı yüzde 1 geriledi, otobüs üretiminin payı ise yüzde 33 artış gösterdi.
Türkiye’de 9 ayda üretilen 922 bine yakın taşıtın 571 bin 108 adeti otomobillerden oluştu.
Ticari araç üretimi, 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde yüzde 26 artış gösterdi.
OSD Başkanı Haydar Yenigün, üretimdeki artış konusunda ilk değerlendirmeyi yaptı:
“Her ne kadar 2021 Ocak-Eylül dönemi yeşil olsa da; bizim en yüksek, en verimli dediğimiz üç yılın -2015, 2016, 2017’nin- 2017’sini dikkate alırsak hala üretimde gerideyiz.”
2017 yılında Türkiye’de üretilen araç sayısı 1 milyon 700 bin adetin, ihraç edilen ar sayısı ise 1 milyon 330 bin adetin üzerine çıkmıştı. Halen Türkiye otomotiv sanayinin kurulu kapasitesi 2 milyon adetin biraz üzerinde. Avrupa pazarları halen tam açılmadı. AB’deki talebin geri gelmesi, Türkiye oto üretimine olumlu katkıda bulunur ve üretimin artmasını sağlayacak yelkenlere rüzgar oluşturur.
TÜRKİYE OTO ÜRETİMi, İHRACATI ve SATIŞLARI (2021 OCAK – EYLÜL))
Türkiye-oto-üretimi-9-ayda-milyon-sınırında
Kaynak: OSD Rapor Ekim 2021

Otomotivdeki üretimin açıklandığı bir toplantı düzenleyen OSD (otomotiv Sanayi Derneği) Başkanı Haydar Yenigün, sektörün sıkıntılarını da dile getirdi.

Çip krizi, tedarik sıkıntısı gibi sorunların yanına hammadde fiyatlarındaki artışların eklendiğini hatırlatan Yenigün, “Üretim maliyetlerindeki artışlar, henüz tam olarak araç fiyatlarına yansıtılamadı. Mevcut sorunlar devam ederken, neredeyse her ay yeni bir sorun daha devreye giriyor. Bu nedenle plan yapmakta zorluklar çıkıyor. Yıl sodnu üretim tahminimiz bu nedenle 1 milyon 390 bin adetli 1 milyon 480 bin adet arasında değişiyor. Çip bulunursa, talep yerinde.

Paris İklim Anlaşmasını Türkiye de imzaladı. Bu da ek yükler getirecek. Tabii ki imzalamak gerekiyordu.”

Haydar-Yenigun-OSD-Baskani-2021
Haydar Yenigün: OSD Başkanı ve Ford Otosan Genel Müdürü

Dünyada yıllık üretim kaybı

Otomotivdeki sorunlar şöyle sıralanıyor:

  • Çip krizi,
  • Ana metal fiyatlarındaki yüzde 140’lara varan artış,
  • Konteyner yokluğu ve konteyner fiyatlarının 7 kat artışı
  • Liman sıkıntıları (Shangai Limanı kapandı)
  • İngiltere’de başlayan kamyon sürücüsü yetersizliği yayılıyor.
  • Magnezyum tedariğinde sorun büyüyor.

Giderek artan sorunlar nedeniyle dünyadaki otomotiv üreticileri 2021 yılında 10,5 milyon adet otomobilden olacaklar. Bu eksiklik otomobil almak isteyenler için kötü haber. Sıra beklemeye, daha donanımsız otomobilleri almak zorunda kalmaya devam edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz