Trump’ın vergi tehdidi Doblo ve Toyota C-HR’yi etkiler

ABD Başkanı Donald Trump ticaret savaşları üzerinden varlığını güçlendirmeyi sürdürüyor. ABD’ye AB ülkelerinden gelen otomotiv ürünleri için yaklaşık 5 aydır vergi almayı gündeminde tutan Trump’tan yeni bir açıklama daha geldi. Bu durumda Sakarya’da üretilen Toyota C-HR ve Bursalı Fiat Doblo (RAM ProMaster City) ihracatının etkilenmesi sözkonusu.

Batı Virginia’da katıldığı bir seçim kampanyasında Donald Trump, AB’den kendi ülkesine gelen tüm otomobillere yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulayacağını açıkladı.
Ancak ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross otomobil vergilerine ilişkin raporun ertelendiğine ilişkin iddialar ortada duruyor. Trump’ın açıklamaları bu iddiaların ardından geldi. The Wall Street Journal’ın haberine göre Bakan Ross, raporun Avrupa Komisyonu, Meksika ve Kanada ile süren görüşmeler sebebiyle ertelendi. Habere göre raporun yayınlanması için henüz bir tarih yok.

Yılda ortalama 20 bin Doblo

Bilindiği gibi Tofaş’ın Bursa’da ürettiği Doblo, yıllık ortalama 20-25 bin ihracat potansiyeli ile Fiat Chryler Grubu’nda bulunan RAM markasıyla ABD’ye ihraç ediliyor. Yine Sakarya’da üretilen Honda kompakt SUV C-HR birçok ülkede olduğu gibi ABD’de de Made in Turkey olarak yollara çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz