Trump’a Meksika resti

Ford Motor Company, ABD’nin 45’inci Başkanı Donald Trump’ın seçim öncesi yaptığı ağır yaptırımlar içeren tehditlerine rağmen Meksika’ya yatırım yapacağını açıkladı.

ABD’li otomotiv devinin CEO’su Mark Fields, küçük otomobillerin üretimini Michigan fabrikasından Meksika’ya taşıyacaklarını belirterek, “Focus modelimizi 2018 yılından itibaren Meksika’da üretmeye başlayacağız.

Fields, Mark
ABD’li otomotiv devinin CEO’su Mark Fields.

Focus’un yerine iki önemli modelimizi koyacağız” dedi. ABD’deki akaryakıt fiyatlarının düşük olduğunu hatırlatan Fields, bu durumun küçük araçların satışını ve yatırımlarını olumsuz etkilediğini kaydetti.

Hatırlanacağı üzere Trump’ın Meksika’yı hedef alan söylemleri, başkan olması durumunda serbest ticaret anlaşması NAFTA’yı iptal edebileceğini dile getirmesi ve sınırdan kaçak giriş-çıkışları engellemek için duvar yaptıracağına dair açıklamaları tedirginlik yaratıyordu.

Trump, Meksika’da üretimini artırmak isteyen ABD’li otomotiv devlerini de tehdit ediyordu. Donald Trump, Meksika’da ithal edilecek Amerikan araçlarına yüzde 35 gümrük vergisi getireceğini duyurmuştu.

Ford, Meksika’da 1.6 milyar dolarlılk yatırımla yeni fabrika kurmayı planlıyor. Mark Fields, ayrıca 20 Ocak’ta görevi Trump’a devredecek Barack Obama’nın binek araç, SUV, minivan ve pick-up’lar için hazırladığı ‘Yakıt Verimliği Standartları’nın yumuşatılmasını talep etti. Obama, petrolde dışa bağımlılığı azaltmak ve artan bütçe açığıyla mücadele etmek için ‘Yakıt Verimliliği’ harekatı başlatmıştı.

Düzenlemeye göre, 2025’ten itibaren hafif araçların yakıt tüketimi yarı yarıya düşecek. 100 km’de 4.3 litre yakıt harcayacak. Getirilen standartlarla ABD halkı pompaya araç başına 8 bin dolar daha az ödeyecek.

Toplam tasarruf edilecek tutar da 1.7 trilyon doları bulacak. Ford, General Motors (GM) ve Chrysler’in oluşturduğu ‘Detroitli 3 Büyükler’, dev araçların tercih edildiği ABD’de bu tüketim değerlerine ulaşmak için önemli yatırımlar yapılması gerektiğinden yakınıyor. 

Mete Tansu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz