Trump korkusundan gerçeği sakladı

0

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanı Donald Trump’ın otomotiv devlerine karşı sergilediği katı tutum devam ediyor. General Motors ile başlayıp Ford ve Toyota ile devam eden ardından ise Alman lüksleri BMW ve Mercedes’in yanı sıra Volkswagen’i hedef alan açıklamalar yapan Trump, tüm bu tehditleri sonucunda Amerika Birleşik Devletleri’ne yaklaşık 12 milyar dolarlık yatırım çekmeyi başardı.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla General Motors’un Meksika’da ürettiği Chevrolet Cruze modelinin ABD’ye vergisiz ihraç edilemeyeceğini söylemiş ve Amerikan devini uyarmıştı. Bu paylaşımın ardından General Motors, ABD’de satılan Cruze sedan modelinin ABD’deki Ohio eyaletindeki fabrikada üretildiğini, Meksika’dan gelmediğini açıkladı.

CNNMoney’de yer alan habere göre, ABD’de, General Motors bayilerinde satılan Chevrolet Cruze modelleri Meksika’da üretiliyor. Hatta fabrikanın olduğu bölgedeki bayilerde bile Meksika üretimi Cruze’ların satıldığı söylendi. Çıkan haberin ardından GM, en az 8.400 adet Cruze modelinin Meksika’da üretilip, ABD’ye getirildiğini itiraf etti.

General Motors’un 3 Ocak’ta yayınladığı bildiri:

General Motors, Chevrolet Cruze modelini Lordstown, Ohio’da üretiyor. ABD’de satılan tüm Chevy Cruze modelleri GM’nin Ohio fabrikasından çıkıyor. GM, Cruze modelinin hatchback versiyonunu global pazarlar için Meksika’da üretiyor. Bu versiyonun çok azı ABD’de satılıyor.”

General Motors’un 17 Ocak’ta yayınladığı bildiri:

“2016 yılında, Chevrolet Cruze sedanların az bir kısmı Meksika’da üretildi ve ABD’de satıldı. Bu tamamlayıcı üretim aralık ayında sona erdi. Şimdi Cruze sedanların tek kaynağı Lordstown.”

Trump tehditleri yine yatırım getirdi

Korkudan 1 milyar dolar yatırım yaptı

Ford, Trump’tan kaçtı Gölcük’e sığındı

Şimdi de Toyota’ya taktı

Trump, Meksika, Le Pen, Fransa vs. Bu fırtına bize de uzanır

Trump’tan Almanlara rest

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here