Trafikte 10 yıllık önlem paketi

Geçen yıl Türkiye’de bir milyondan fazla trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 7 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre trafikte her beş sürücüden biri seyir halindeyken cep telefonuyla ilgileniyor. Cep telefonuna bakarak araç kullanan sürücüler ise kaza riskini 4 kat artırıyor.

Ülkemizde en çok can kaybının yaşandığını trafik kazalarını önlemek için yeni bir plan devreye alınıyor; “Yol Güvenliği Eylem Planı”

2021-2030 yıllarını kapsayacak olan plan dahilinde yol güvenliğine yönelik “Yol Güvenliği Kurumu” da kurulacak. Reformlarla mevzuatı desteklenecek olan kurum, yol güvenliğinin dört sac ayağı olarak kabul edilen eğitim, denetim, acil yardım ve mühendislik alanlarında bütüncül politikalar oluşturacak. 10 yıllık paketin içinde, toplumu bilinçlendirmek adına yoğun iletişim kampanyaları ve trafikte can kaybına neden olan etkenlerle ilgili anket çalışmaları da yer alıyor. Strateji ve eylem planının uygulanmasına yönelik Avrupa Birliği (AB) hibe finansmanına yönelik yeni bir proje havuzu oluşturulacak.

Okullardan AVM’lere

Plan dahilinde okullardaki trafik dersi de zenginleştirilecek. Okulda, işyerlerinde ve trafikte oluşturulacak ekiplerle yoğun bir bilinçlendirme kampanyası başlatılacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, okullarda seminer programları düzenleyecek.

Önümüzdeki 10 yıl boyunca trafik denetimleri de sıklaştırılacak. Rutin denetimlerin yanında, sık sık radar kontrolleri yapılacak. Hız uyarıları sıklaştırılacak. Yollardaki kameralı denetim sistemleri de yaygınlaştırılacak.

Planın iletişim kampanyası ayağında, AVM’ler gibi insan yoğunluğunun bulunduğu noktalarda yol güvenliği konusunda bilinçlendirmeye yönelik tanıtımlar yer alıyor.

Son dönemde artış kaydeden sürücülerin cep telefonu kullanımının yarattığı riskler kamuoyuna anlatılacak. Araçta cep telefonu kullanımına, alkollü kullanıma eşdeğer cezalar uygulanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz